Merhaba Değerli Yatırımcılar,
Öncelikle analizime başlamadan ülkemiz açısından bu zor günlerinde atlatılacağına olan inancımı ve yaşamını yitiren aziz vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyor ve hain terör saldırını şiddetle kınıyorum.
Maalesef birçok gelişmeyi gölgede bırakan ve beklenmedik şekilde piyasaları da karıştıran bu durumlar bildiğiniz gibi bir anda gerçekleşebildiği için öngörmek mümkün olamıyor. Baktığımız zaman Dolar’da ki değer kazancının en önemli etkisi ülkemizin içinde bulunduğu kritik süreçtir. Çünkü Dolar’da global bir değer kazanımı bu denli mevcut değil.
Gelelim Şuan ki Fiyatların içinde neler olduğuna;
Hem siyasilerden gelen “ Erken seçime hazır olun” hemde ülke içinde ki kaos ortamı doğrudan fiyatlara yansıyor. Zaten son 1 haftadır “erken seçim” konusu özellikle borsayı sınırlandırıyordu ve dün terör olaylarının da etkisi ile borsa da ciddi salınım gördük. Bunun etkisi aynı sekil de dolara da yansıdı.
Peki kur nereye kadar çıkabilir?
Bu sabah Twitter adresimden küçük bir uyarıda bulundum. “2.75 seviyesi önemli kur buradan dönebilir eğer burayı geçerse 2.80leri konuşuruz” ve 2.7488 seviyesinden USD kurunun döndüğünü ve şuanda analizi yazarken 2,73 seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Bu durumu grafik ile biraz daha detaylandıralım;
Grafikte sizlere daha önce flama formasyonu oluştuğunu ve bu formasyonun çalışmasını beklediğimi belirtmiştim. Bugün bahtığımız zaman formasyonun ilk etabının çalıştığını görüyoruz ve yukarı yönlü ilk hareket gerçekleşti. Bununla birlikte önemli bir fibonacci seviyesi olan 2.75 seviyesininde neden önemli olduğunu ve buradan neden dönebileceğini grafikte de görüyorsunuz. Şimdi bundan sonra bizim yapmamız gereken ilk şey 2.75 seviyesini takip etmek olacaktır çünkü burayı bir sefer denedi ve kıramadı ikinci sefer daha güçlü bir hacim ile gelirse o zaman kırıp tekrar 2.80leri hedefleyebilir. Bu durumda dikkat etmek lazım çünkü 2.75 seviyesi 2.80 görüldükten sonra 3.kez test edildi.
Nereye kadar çekilecek?
Kurda çekilmelerin ilk olarak 2,7150 seviyelerine kadar gerçekleşmesini bekliyorum. Buranın altında bir fiyatlama gerçekleşirse alıma geçilebilir. Bu yüzden düşüşlerde ilk takip edilecek nokta 2,7150 dir.
Borsa tarafına bakarsak;
Dün ki analizimde sizlere bununla ilgili detaylı bilgiler verdim o analize Merkez Bankası, USD Kuru ve BİST Beklentileri buradan ulaşabilirsiniz. Kabaca endekste 75.000 seviyesi önemli ve bu seviye aşağı yönde kırılmadığı sürece yükseliş trendi bozulmaz sadece yavaşlar. Bu yüzden tuzağa düşmemek için takip edilecek nokta 75.000 seviyesidir.
Siyasi anlamda beklentiler;
Ülke olarak zaten zor zamanlardan geçiyoruz tüm bunlar yetmiyormuş gibi birde siyasilerin “ego”larının tatmin edişlerini izliyoruz. Artık kırmızı çizgi mavi çizgi sarı çizgi vs ne var ise hepsi bir kenara bırakılarak ülkenin geleceği için yere sağlam basan bir hükümet kurulması için çalışmalar başlamalıdır. Aksi takdirde millet, tüm partilere gereken cevabı sandıkta verecektir.
Toplarsak;
Dolarda yükselişler sürebilir fakat takip edilmesi gereken nokta 2.75'tir ve bu seviyenin altında 2.7150'ye kadar geri çekilmesi beklenebilir. Bist tarafında ise 75.000 seviyesi üzerinde kalındıkça yükseliş beklenebilir fakat yükselişler hacimli olmak zorunda yoksa 75.000 kırılabilir ve 73.000 ler hedefe girebilir.
Herkese Bol Kazançlar Dilerim.
Zeki Özalp
İç Kontrol ve Risk Yönetim Uzm. Yrd.
Twitter: zekiozalp