Merhaba Değerli Yatırımcılar,
Bugün Borsa İstanbul’u ele alacağız. Son zamanlarda dikkat edilmesi gerekenler, önümüzdeki günlerde ne gibi senaryoların bizi beklediği, hangi kağıtların bu dönemlerde takip edilmesi gerektiği ve teknik açıdan endeksin gerileyebileceği noktaları inceleyeceğiz.
İlk olarak Dikkat edilmesi gereken noktalar,
Son 2 gündür endeks aşağı yönlü baskılanıyor mutlaka farkındasınız. Özellikle borsada işlem yapanlar bunu çok yakından biliyorlar. Burada sormamız gereken ve bakmamız gereken iki nokta var.
1- Yabancılar mı satıyor yoksa yerliler mi?
2- Bu çıkışın sebebi nedir?
1. Sorudan başlayalım, Yabancı takas oranı şuan %65,13 oranında yani bu demek oluyor ki yerliler şuan satış konumunda, daha da açık söyleyelim, Yabancılar kağıt topluyor ufak ufak..
Aşağıda yer alan yabancı takas oranı tablosuna bakın lütfen, özellikle seçimden sonra ki düşüşü görüyorsunuz. Fakat şuan son 1 yılın en yüksek seviyesi olan %65,13 seviyesinde.
Soru 2 ye bakalım, Yurt içi terör olayları, erken seçim beklentisi ve Fed faiz artışı..
Yurtiçi terör olayları uzun soluklu olmayacaktır. Bunun etkisi şuan zaten fiyatlara girmiş durumda fakat diğer 2 nokta daha fiyatlara tam olarak girmedi en büyük etki yapacak durum ise bir erken seçim kararı.. Bu noktada yatırımcının yapması gereken karakterine göre değişecektir. Eğer ki riski seven biri iseniz kademeli toplayabileceğiniz bir seviyedeyiz. Fakat yok ben beklemede kalacağım garanti oynarım derseniz o zaman erken seçim kararı alındığı anda ve takip eden 1-2 gün içinde portföyünüzü oluşturun. Fakat o zaman fiyatların durumu ne olur bir şey demek zor. Çünkü yabancılar, bizim yerlinin elinden çıkanları toplamaya başladı bile..
Önümüzdeki günlerde bizi neler bekliyor?
Borsada düşüş şuan için normal hacim az olsa da bunun sebebi yerlinin risk almak istememesi olarak yorumlanabilir. Fakat 75.000 seviyesinin önemini uzun zamandır vurguluyorum. Kısa vade de yükselişler cılız kalabilir ama bu iş 1-2 günlük olarak değil belli bir periyodu kapsamalıdır. Kısaca 80.000’e doğru bir hareket görürseniz ve elinizdeki kağıtlar 80.000 altında maliyetli kağıtlar ise elinizden çıkartıp tekrar aşağıdan alabilirsiniz. Fakat eğer ki elinizdeki maliyet 80.000 üzeri ise ya ekleme yapın yada bekleyin.
Hangi kağıtları takip edeceğiz?
Bu dönemde öne çıkan birkaç kağıt var. Özellikle Ford Otosan’ı bu ara takip ediyorum. Bugünde sabah ki tweet’imde bu konuya değindim. Gün içi takip edelim bu kağıdı diye ve şuan %2.5 getiri sağlamış görünüyor. Al-sat için uygun görünüyor. Fakat unutmayın papaz her gün pilav yemez! Bu kağıt dışında yine Thyao kısa vade de alım şansı veren kağıtlardan aynı şekilde sahol cazip duruyor.
Endeks Nereye Kadar Çekilebilir?
Grafiğe bakalım, Seçim sonrası açıldığı zaman düştüğü ve destek aldığı nokta yani 75.250 seviyesi bizim için önemli. Çünkü burası aynı zamanda orta vadeli düşüş trendinin kritik noktası ve burasının kırılması demek bazı soruların sorulmaya başlanması anlamına gelecektir. Bu yüzden bu seviyeyi takip etmekte fayda var. Ayrıca destek noktalarına göz attığımızda sırasıyla 76.600 ve 77.365 seviyesi kritik. Gelelim en önemli noktaya gördüğünüz gibi oluşmaya çalışan küçük bir OBO(Omuz Baş Omuz) var ve bu çalışırsa ki ben çalışmasını bekliyorum, 76.000 seviyesini test edebilir. Bu yüzden alımları bu çerçevede yoğunlaştırabilirsiniz. Toparlarsak aşağıda kısa vade de 76.000’e kadar çekilme bekliyorum. Buradan alacağı kuvvetle 77.000 ve 80.000 arasında bir süre yatay seyredebilir.
Herhangi bir durumda değişiklik olduğunda (hedefler, destek ve dirençler vs) Twitter adresimden paylaşıyor olacağım.
Herkese bol kazançlar dilerim.
Zeki Özalp
İç Kontrol ve Risk Yönetim Uzm. Yrd.
Twitter: zekiozalp