Merhaba Değerli Yatırımcılar,
Seçimlerden önce sizlere son durumu değerlendirmek adına fikirlerimi aktarmak istiyorum. Gelen birkaç soru, özellikle bu yazıyı yazmama sebep oldu. Çünkü yoğunlukta olarak seçim beklentim ve seçimlerden sonra doların ve borsanın ne olacağı konusunda yoğunlaşıldığını görüyorum.
Yazımı fazla uzatmayacağım ve doğrudan sorularınıza odaklı cevaplar vereceğim. İlk olarak,
-Seçim beklentisi üzerine;
7 Haziran’dan sonra ülkemizde ciddi anlamda sorunlar baş gösterdi. Terör örgütlerinin yuvası olması, iç karışıklıkların artması gibi maalesef kötü sonuçlara ve canlara mal olan bir süreç geçirdik. Bu süreçte özellikle siyasilerin takınacağı tavır çok önemliydi. Ekonomik anlamda ise daha da kötüleşme yaşadık. İhracatımız düştü, işsizlik arttı, yoksulluk ve yoksulluk sınırı yükseldi, maalesef bu durumlar özellikle seçim hükümeti başında olan iktidar için olumlu durumlar değildi. Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir. Her ne koşulda olsun her ne ortamda veya durumda olursa olsun, hükümetler bu ülkede ki her bir vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak zorundadır. Hiçbir iktidar yada hükümet ben seçim hükümetiyim ben koruyamazdım, benim sorumluluğum değil vs gibi bahanelerin arkasına saklanmamalıdır. Cumhuriyet tarihimizin en kanlı saldırısı gerçekleştiğinde, Ankara’da yaşamını yitiren vatandaşlarımızın can güvenliğini koruyamayan kişi ve siyasilere gerekli cevabı yine vatandaşlar verecektir. Tüm bu gelişmeler ışığında, siyasi süreci ele aldığımız zaman ufukta bir koalisyon görüldüğü ortadadır. Çünkü akpnin oy kaybettiği ve diğer partilerin oylarını arttırdığını görüyoruz. Kamuoyu yoklamaları bu duruma işaret etmekte ve piyasa beklenti olarak bir koalisyon fiyatlamasına girmiş bulunmaktadır. Beklediğim oy oranları ise yaklaşık şu şekilde ;
-Akp %39-42
-Chp %26-29
-Mhp %12-14
-Hdp %12-14
Bu durumda ortaya çıkan durum ağırlıklı olarak koalisyon olarak gündeme gelecektir.
Peki dolar bu durumda ne olur?
Dolarda fiyatlamalar tek bir şeye göre yapılmaz. Seçim, Fed, ülkenin ekonomik durumu gibi sebepler baz alındığı için, seçimlerden çıkacak koalisyon sonucunu piyasa olumlu algılayabilir, FAKAT koalisyonun kiminle kurulacağı burada kilit noktadır. Bunun tahmini şimdiden yapmak falcılıktan öteye gidemez. Diğer taraftan Fed tarafına baktığımız zaman Aralık ayını işaret eden bir toplantıdan sonra piyasalardan çektiği volatiliteyi tekrar piyasaya enjekte etti. Açıkçası yatırımcılarda artık kararsız kaldı ve artık söz düellosuna değil icraata bakacaklar. Yani Aralık ayında Fed bir sürpriz yapıp faiz arttırışa dolara olan talebinde aynı oranda artması muhtemel olacaktır. Bu yüzden Daha önce üzerinde durduğum sebepler geçerli olmakla birlikte orta ve uzun vade de yükseliş trendi beklentim devam ediyor. Kısa vade için ise dalgalanmaların yoğun olacağı bir döneme giriyoruz. Bir önceki analizimde bahsettiğim 2.81 seviyesine kadar bir marj olduğu dikkate alınarak alımlarınızı kademeli olacak şekilde yapabilirsiniz.
Borsa için ise 80.000-82.000 aralığı kritikti ve zaten geçilmesi beklenmiyordu. Siyasi belirsizlik devam ettiği sürece de borsada yükseliş trendi izlememiz kısa vade için biraz zayıf. Bu yüzden ben seçimlerden sonra, piyasada oluşacak beklenti ve sonuca dayalı hareket etmek daha akılcı olacaktır.
Sonuç olarak ben uzun vadeli bakarım, alır köşeye atar temettü yatırımcısı olurum derseniz buyurun alın sizin için bu seviyeler fırsattır. Fakat ben kısa oynarım alır satarım diyenlerdenseniz bu dönemler sizin için en tehlikeli zamanlardır. Volatilite düşmanınızdır, dikkatli olunuz.
Ülkemiz için hayırlı bir seçim olması temennisi ile..
Herkese bol kazançlar.
Zeki Özalp
İç Kontrol ve Risk Yönetim Uzm. Yrd.
Twitter: zekiozalp