Uzun bir aradan sonra tekrar yazmaya başlamak heyecan verici.Eskisi kadar sık olmasa da piyasa ve ekonomi hakkında elimden geldiğince yazmaya çalışacağım.Bu sıralar yurtiçi ve yurtdışı piyasalar ve gündem oldukça yoğun geçmekte.ABD'nin IŞID'ı vurmak için düzenlediği hava saldırılarının sayısı artıyor.Diğer yandan Rusya-Ukrayna gerginliği arttıkça Avrupa ve ABD'nin Rusya'ya yaptırımlarını arttıracağı konuşuluyor.Bu yaptırımların arttırılması son zamanlarda darbe alan iç talep yerine ihracattan güç bulan ekonomimizin,büyüme rakamlarını kötü etkileyebilir.Zaten büyük kuruluşların büyüme rakamlarını aşağı yönlü revize ettiğini görüyoruz.Bu görüşleri, son gelen sanayi rakamlarındaki ve Temmuz enflasyon rakamlarındaki hayal kırıklığı da destekler nitelikte.İlk çeyrekte gelen %4'lük büyümenin ikinci çeyrekte gelmemesi çok büyük olasılık.
2 gün önce sonuçlanan Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarının piyasaya yaramadığını söyleyebiliriz.Bunun en büyük nedenini yeni kabine yönetiminin nasıl olacağı ve makroekonomik adımların alınması konusundaki algının değişip değişmeyeceği riski olduğunu düşünüyorum.Ayrıca Ekim ayıyla birlikte FED'in faiz arttırım planının beklendiği bir sürece gireceğiz.Yabancı fonların genel görüşü ve geçen mayıs ayında tecrübe ettiğimiz üzere FED'in adımlarına en duyarlı ve en riskli ülke biziz.Bunun yanında faiz tarafında da indirebileceğimiz pek fazla yer kalmadı.Özellikle enflasyon rakamları beklenenin üzerinde geldikçe yabancıların "acele alınmış karar" olarak gördükleri TCMB'sının faiz indirim kararları da sorgulanıyor.
BİST'e gelecek olursak teknik olarak hala düzeltme olarak kalan bir hareketin içerisinde olduğumuzu düşünüyorum.Jeopolitik riskler geçicidir.Makroekonomik yapı destekledikçe ve ekonomi de sert düşüş olmadıkça buralardan bir dönüş gelebileceği yönünde görüşüm var.Bu nedenle RSI ve Bollinger artık dönüş olmalı dese de dönüş fişeğinin tam olarak yakıldığını görmek gerekir.76.000 ve 75.500 aralığı çok önemlidir.Buralarda bir dip çalışması teyidi alınırsa hisse senetlerinde seçici olmak kaydıyla alım yapılabileceğini düşünüyorum.
Herkese mutlu ve bol kazançlı günler diliyorum.
Halil BARIŞKAN.