7 Haziranda gerçekleşen seçimlerin kesin olmayan sonuçlarına göre ülkemizde iktidar hükümetin sonlandığı ve bir koalisyon sonucunun sandıktan milletin kararıyla çıktığı görüldü.
Geçmişte koalisyon hükümetlerine alışık olan bir Türkiye var olsa da koalisyonlarda maalesef başarılı olamamış ve özellikle ekonomik anlamda ciddi hasarlar görmüştür.
Bu yazımda bana yöneltilen sorulara genel anlamda cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle ilk sorumuz;
1) Şimdi ne olacak?
- Birçok kişinin aklında bu soru var. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kısa vade de ciddi hasarlar alabiliriz. Bu nasıl olabilir? Dolar ciddi anlamda artış gösterip borsadan ciddi anlamda çıkış ile faizlerde çift haneli rakamlar yeniden gündeme gelebilir. Fakat orta ve uzun vade de ülkemizin bunları aşacağını düşünüyorum. Çünkü kolay değil 13 yıllık bir iktidar ve yatırımcı gözüyle baktığımızda istikrar son buldu. Bunun mutlaka ekonomik anlamda bir etkisi olacaktır. Bu yüzden kısa vade de bunlar görmemiz şaşırtıcı olmamalı. Fakat orta ve uzun vade de benim bu etkilerin kalıcı olmayacağı yönündedir. Çünkü çok farklı senaryolar koalisyon anlamında mevcut görünüyor.
2) Borsa ne olacak?
- Bir önceki yazımda belirtmiştim 78.000 seviyesi çok kritik ve bu seviyenin kırılması dengeleri değiştirebilir. İlk etapta borsanın güne ciddi anlamda satıcılı başlayıp 80.000 seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi görmeyi bekliyorum. Baskıların önümüzde ki günlerde de devam edeceğini düşünürsek 78.000 seviyesinin aşağı kırılması orta vade de 70.000'leri konuşmamıza sebep olacaktır. Dolardaki hızlı yükselişin etkisiyle birlikte bugün 78.000'ler test edilecektir.
3) Borsadayım ne yapacağım?
- Birçok yatırımcı beklentileri doğrultusunda borsada işlemlerini açtı yada kapattı. Ak partinin tekrar iktidar olmasını bekleyen yatırımcılar borsada ağırlıklarını buna dayanarak arttırdı. Fakat bu riski alanlar şimdi ne yapmalı? Öncelikle nasıl bir yatırımcısınız? Kısa vadeli al-sat yapan, Orta vade de alıp bekleyen yoksa uzun vade de hem temettü yatırımı hem hisse senedi yatırımı yapan bir yatırımcı profiliniz mi var? Kısa vadeli al-sat yapanların önünde iki seçenek var ya açılışta zarar kes yapacaklar yada tepki alımlarına oynayıp bu esnada maliyet düşürüp (ki ek yatırım imkanı ve ek risk demektir) en az zararla borsadan çıkmak olacaktır. Orta ve uzun vadeli yatırımcı ise bence paniğe kapılıp satış yapmamalı. Bir süre hesaplarında zarar görebilirler bu çok normal fakat önümüzdeki dönemlerde tüm bu etkilerin kalıcı olmasıyla borsada yine yukarı hareket göreceğiz.
4) Borsaya nereden girelim?
- Öncelikle benim ilk tavsiyem izleyiniz. Gelecek açıklamalar doğrudan etki edecek bir dönemdeyiz ve önümüzde 2-3 ay bu şekilde devam edecek. Borsa size fırsat verecektir sadece doğru zamanı yakalamak gerekiyor. Her zaman belirttiğim bir konu vardır eğer ki yatırım yapacaksanız portföyünüzü çeşitlendirmelisiniz. Tüm paranızı borsada yada dövizde veya başka bir yatırım aracında tutmamalısınız. Burada da aynısını yapıp anaparanızın belli bir kısmı ile borsaya girebilirsiniz. Fakat gireceğiniz zaman mutlaka kademeli girin. Yani 78.000 den ilk kademe 75.000 den ikinci kademe 72.000 den üçüncü Kademe ve son olarak 70.000 veya daha altı bir seviyeden son kademe alımı yapılıp hem maliyet düşürülebilir hem de riski daha aza indirebilirsiniz. Fakat dediğim gibi öncelikle izleyiniz ve gelecek açıklamaları (siyasi liderlerin) dikkatle takip ediniz.
5) Dolar ne olacak?
-Merkez Bankası burada çok kilit rol oynayacaktır. Dolarda yeni rekorlar bizi bekliyor bunu belirtmek gerek 2.80'lerin ardında 2.95'lere kadar bir alan var ve bu alanı değerlendirmesi için tüm ortam hazırlanmış durumda görünüyor. Fakat etkilerini vatandaşa yansıtmamaya özen gösterecektir. Kısa vade de doların önü açık olsa da ben orta ve uzun vade de siyasi tarafta işler rayına oturduğunda piyasa dinamiklerine geri döneceğini düşünüyorum. Buradan alım yapılır mı? Ben yapılmasını uygun bulmadığımı belirtmek isterim.
Sonuç olarak özetlemek gerekirse borsada ciddi anlamda geri çekilme ve kurda ciddi anlamda yukarı bir hareket ilk etapta bekliyorum. Fakat bu etkiler kalıcı olmayacaktır orta vadeli yatırımcılar için borsa çok iyi alım fırsatları verecektir. İzleyip görmekte fayda var.