Merhaba Değerli Yatırımcılar,
Bugün EUR/USD paritesini ele alacağız. Son zamanlarda paritede gözlenen yükseliş sinyalleri yatırımcılarda, acaba düşüş trendi bitti mi sorusunu sordurmaya başladı. Bizde bugün bunun cevabını bulmaya yönelik bir kaç analiz yapacağız. Öncelikle bir kaç soru ile başlayalım.
Önümüzdeki 1 yıl içinde Euro'nun değer kazanması beklenebilir mi?
-Bu soruya cevap verebilmek için bir takım soruların cevaplarına da ihtiyacımız olacak. ECB’nin parasal genişlemesi ne zaman bitecek? Sırayla gidelim. ECB genişlemeyi sonuna kadar sürdürmeyi planladığını açıkladı. Yani en kötü ihtimal ile 2016 yılının Eylül ayına kadar bu devam edecek. Bu durumda Euro’nun değer kazanmasını bekleyemeyiz. Bu bizim için birinci sinyaldir.
-Fed ne zaman faiz arttıracak?
Kritik bir soru çünkü kimse bilmiyor. Aslında bakılırsa Fed tarafından faiz artışı daha erken yapılabilirdi. Fakat yapılamadı. Bunun en önemli sebeplerinden birisi ECB'nin parasal genişlemeye gitmesi. ECB genişlemeye gidince otomatik olarak Fed'in eli kolu bağlı kaldı ve verilerinde kötü gelmesi ile buradan destek bulmaya çalıştılar. Yani faiz artışını mümkün olduğu kadar ötelemeye çalıştılar. Bu durumun yanında getirdikleri ise, Euro'da keskin bir düşüş gördük fakat toparlanma çabaları, Dolarda faiz artışı fiyatlaması var ama aynı zamanda faiz artışından sonrasını da piyasa fiyatlamaya başlıyor. Kısaca Fed tarafından atılacak adımlar dikkatle takip edilecek.
Şimdi sorumuzu tekrarlayalım. Euro önümüzdeki 1 yıl içinde değer kazanır mı? Büyük çoğunluğunuz hayır diyecektir. Çünkü görünen köy kılavuz istemiyor. Doların değer kazanımı faiz artışları ile beraber gelişecek buda Euro’nun değer kaybetmesine zemin hazırlayacak. Birde işin teknik kısmına bakalım,
Teknik açıdan Euro'nun toparlanma çabası olduğu görülse de bu durumun kalıcılık sağlaması önümüzdeki 1 yıl için pek mümkün görünmüyor. Euro’daki değer kayıplarının sürmesini bekleyebiliriz. Grafikte orta vadeli gelen düşüş trend çizgimizin yani 1,1404 seviyesi bugün itibariyle aşılamaz ise geri çekilmeler sürecektir. Yani bu ne demek 1.1404 seviyesi kritik ve bu seviye geçilip üzerinde kapanış görmemiz gerekiyor. Dip yaptığı nokta olan 1,0460 seviyeleri önümüzdeki 2-5 ay arasında tekrar görülebilir. Peki bu seviyeler görülmesi için neler olmalı? Şimdi önce Yunanistan sorunun bir kere sonuca kavuşması gerekiyor çünkü bu sorun fiyatlamalara çok yansıyor. İkinci olarak piyasa Eylül ayında Fed tarafından bir artış bekliyor. Ne kadar bir süre var? 2.5 ay gibi bir süre var. Fakat Eylül toplantısında bir artış gelmezse diye 2-5 ay arası bir aralık verdim. Çünkü Fed faiz artışı ile kısa süreli ciddi volatilite olacak ve Euro eğer o zamana kadar 1.1088 seviyesinin altına inerse işte o zaman 1.05'ler hedefe girecektir. Grafikte olası geri çekilme seviyelerini belirttim. Şuan bir kanal içinde parite, bu kanalda 1,15-1,08 arasında. Bu kanal kırıldığı yöne doğru sert hareket edecek bu yüzden özellikle fx işlemcilerinin SL kullanmaları gerekmektedir.
Sonuç olarak Euro/Usd paritesinde ki yükselişlerin suni olduğu ve bu yükselişlerin kalıcı olmayacağını düşünüyorum. Bu durum tabi ki bahsettiğim konular dahilinde bir öngörüdür.
Herkese Bol Kazançlar Dilerim.