Dün Türkiye’den açıklanan ve beklentilerin altında kaldığı görülen sanayi üretimi verileri sonrasında bugün açıklanacak cri işlemler dengesi birbirini tamamlayacak şekilde yorum yapmaya izin verecek. Diğer bir deyişle Türkiye ekonominin yüzde 4 civarında büyüyeceği tahmin ediliyorken bu tahminlerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine dair ışık tutacak ve aynı zamanda TL’nin bu süreçte korunup korunmayacağıyla da ilgili bilgiler verecek. Car açığın beklentilerden az olması dünkü sanayi üretimi verilerine paralel olarak düşünülebilir. Eğer açık beklentilerden fazla gelirse o zaman bu gelişme Türkiye’nin büyüyemediği bir ortamda sadece harcama yaptığına işaret eder. Ancak diğer taraftan gecikmeli olarak hammadde alımından da kaynaklanan fazla bir cari açıkla karşı karşıya kalabiliriz ancak her iki durumda bu tür bir gelişme TL açısından ilk etapta olumsuz değerlendirilir. Bu da kurun yükselmesi anlamına gelir. Benim beklentim cari açığın beklentilerden çok az gelmeyip aksine beklenenin altında bir cari açıkla karşılaşabiliriz. Böyle bir durumda kurun düşüşü gündemde olur. Öte yandan Dolar’ın uluslararası piyasalarda gerileyebilecek olması da düşünülürse, o zaman kurun yükselişlerinde satış denemeleri yapmanın karşı olabileceğini düşünüyorum.