Merhaba Değerli Yatırımcılar,
Bugün Merkez Bankalarının faiz durumları ile birlikte bu faiz artışlarının ne gibi etkilerinin olacağı üzerinde duracağız ve biraz daha emtia fiyatlarını baz alacağız. Yazımın sonunda Dolar ve Bist ile ilgili kısa bir değerlendirmede paylaşıyor olacağım.
Öncelikle aşağıdaki MB’ları tarafından yapılacak toplantı tarihleri ve mevcut izledikleri faiz politikasını gösteren şekli inceleyiniz.
Bizim ilgileneceğimiz MB’ları ise TCMB, Fed ve Ecb..
Öncelikle ele alacağımız MB’sı Fed..
Yeni yapılan toplantıdan sonra gelecek ilk toplantı tarihi 17.09.15 yani yaklaşık 1 ay sonra bu tarihi (!) toplantı gerçekleşecek. Neden tarihi, çünkü faiz artışının yapılma ihtimalinin şuan için en yüksek olduğu ve en yakın olan toplantı olduğu için. En son yapılan toplantıda Eylül ayına dikkat çekilmiş ve gelecek verilere göre faiz artışına gidilebileceği bilgisi ortaya çıkartılmıştı. Şimdi bu açıklamaları Fed tarafından Eylül’de faiz artışı gerçekleşeceğini düşünerek açıklayacağım.
İlk olarak faiz artışı beklentisi ve faiz artışın öncesinde dolar lehine fiyatlamaları çok net görebiliyoruz. Nasıl? Baktığımız zaman bunları en ciddi olarak emtia fiyatlarında görebiliyoruz. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde ki değer kayıpları, bunların hepsi dolara olan talebin arttığına işaret ediyor. Fakat piyasada her zaman “Beklenti alınır gerçekler satılır”. Yani siz şimdi fed faiz arttıracak diye bu saatten sonra dolara sarılmaya kalkarsanız sanmayın ki birinci evreyi yakalayabileceksiniz. Çünkü çoktan birçok trader ve büyük oyuncu bu duruma karşı pozisyonunu aldı bile. Bu pozisyonların alınmaya başlandığı tarih bundan 1-2 ay öncesine değil 2014 ocak ayına kadar uzanıyor. Bu yüzden Fed tarafından gerçekleşecek bir faiz artışı mevcut fiyatların içinde bulunmaktadır. Tabi ki ilk etapta etki edecek fakat örneğin altında 800'ler 900'ler beklemek biraz bana hayalperestlik geliyor.
Madem altın dedik bakalım faiz artışı altının olabileceği ihtimallere,
Altında son zamanların en sert düşüşünü gördük ve yıllar sonra 1100 seviyesi altına geriledi. Altının size düşüş trendinde olduğunu ve bu düşüşün 2015 yılı boyunca devam edeceğini hep söylemiştim. Önceki analizlerimde de mevcut. Sizlere o zamanlarda söyledim altının düşebileceği noktalar şimdilik 1023 seviyelerine denk geliyor. Bu seviyeden dönüş bekliyorum.
TCMB,
Geçenlerde gerçekleşen Sn. Başçı’nın konuşmaları aslında bizlere önemli noktalarda fikirler verdi. Şöyle ki bu yıl gerçekleşecek faiz artışlarına karşı Tcmb’nin de buna ayak uyduracağını ve faizleri yukarı çekeceğini belirtti. Şimdi burada sizlere şu olayı açıklamak zorundayım. Buraya bir nokta koyuyorum devam edeceğiz.
Şimdi şuan Tcmb faizleri kaç? *%7.5
Fed’in kaç? * 0,00%-0,25%
Düşünelim..
Şuan söyle bir abd ekonomisine bakalım özellikle tahvil faizlerine şuanda yaklaşık olarak %2,18 seviyesinde görünüyor. Türkiye de ise tahvil oranları %9.5 yaklaşık olarak. Şimdi diyelim Fed faiz artışı gerçekleştirdi ve faizleri 0,75 e çekti yani 50 Bp bir artış gerçekleştirdi. Bu durumda Türkiye de hemen elindeki silahı kullanıp faiz artışı yapacaktır ve bu artışlar ile birlikte tahvil faizlerinde yukarı yönlü bir hareket izleyeceğiz. Buradan anlamamız gereken nokta şu Fed faiz artışı yaptığı zaman piyasanın çökmemesi için mutlak suretle Fed’in yaptığından daha cezbedici bir faiz artışı yapmak zorundayız ki piyasalarımız çökmesin. Bu yüzden tekrar söylüyorum “Beklentiler alınır gerçekler satılır”
Dönelim konumuza,
Tcmb tarafından yapılacak bu faiz artışları yatırımcıyı tatmin ettiği sürece korkmayın. Çünkü kısa süreli çıkışlar olsa da uzun vade de fon sahipleri yine yüksek faizi tercih edecekler.
Peki bu ne demek?
Bunun anlamı şu dolar ilk etapta yükselecek ki benim beklentim 2,90-2,93 arası bir seviye sonra bir süre yatay gidecek gideceği bant aralığı ise tepe noktası 2,95 varsayarsak 2,70 aralığı gibi olacaktır.
Gelelim ECB’ye..
Avrupa Merkez bankası radikal bir kararla bildiğiniz gibi parasal genişlemeye gitti. Bunun etkileri daha görülmese de önümüzdeki dönemde olumlu olarak (Enflasyon artışı gibi) Avrupa'ya geri dönecek tabi ki tüm bunların yanında birde Yunanistan sorununun olması biraz sıkıntı yaratmış gibi olsa da geçici bir çözüm ile sonuca bağlandı. ECB den kısa vade de beklediğimiz herhangi bir şey yok. Draghi’ye göre 2016 Eylül’den önce parasal genişleme bitmeyecek ve faizler sıfıra yakın kalmaya devam edecek.
Peki bu durum EUR/USD’ı nasıl etkiler?
Euro/Usd düşüş trendi ve bir süre daha kalmaya devam edecek. Buna ek olarak Fed tarafından yapılacak faiz artışları ile birlikte kademe kademe darbe alacağını hesaba katarsak 1,00 seviyesinin altı orta vade de mümkün. Kısa vade de 1,1080 altında kaldığı sürece aşağı yönlü baskı devam edecektir.
Son olarak genel bir bakış yaparsak,
Kısa vade de piyasalar bir sendeleme yaşayacak özellikle Türkiye gibi kırılganlığı en üst seviyede olan ülkeler bu durumdan biraz daha fazla etkilenecek bu yüzden dikkatli olun herkes satıyorken siz almayın herkes alıyorken de siz satmayın. Özellikle Dolar/TL'de işlem yapan yatırımcıların iki kat daha dikkatli olması gereken dönemlere giriyoruz. Bu yüzden alım yönünde olacakların mutlaka kademeli alım yapmaları ve mutlaka belli bir süre bağladıkları parayı unutabilecek marjları olmaları gerekmektedir.
Herkese bol kazançlar dilerim.
Zeki Özalp
İç Kontrol ve Risk Yönetim Uzm. Yrd.
Twitter: zekiozalp