Günaydın Değerli Yatırımcılar,
Bugün önümüzdeki 1-1.5 aylık sürecin en kritik ilk günü. Bugün gözler Merkez Bankasında ve piyasanın bir şeyler duymaya ihtiyacı var. Dün yaptığım analizimde Fed-Tcmb-Koalisyon'un 3'lü Etkisi değindiğim 3 başlık vardı.
-Tcmb
-Fed
-Koalisyon (Erken seçim)
Dün Mhp lideri ile Akp lideri görüştü ve beklendiği gibi hiçbir şey çıkmadı. Akp tarafından artık tüm senaryolar erken seçime göre ayarlanıyor. Yani önümüzde ki 1-1.5 ay hem ülke siyaseti hem de ülke ekonomisini çok zor bir sınav bekliyor. İşte bu sınavdan asıl sorumlu tutulacak yer ise Merkez Bankası..
Bildiğiniz gibi iç piyasa darma duman özellikle döviz tarafı.. Dolar geçen temmuz ayının 20'sinden (2,70) bugüne (2,8750) yaklaşık olarak %6 değer kaybetti. Sene başından beri ise %23 ün üzerinde değer kaybetti. Yani bu ne demek biraz daha açarsak 2015 yılına girdiniz ve patronunuz size zam yaptı. Diyelim ki 2000 TL alıyorsunuz ve patronunuz %5 zam yaptı. Sizin alacağınız maaş 2100 TL olacak yani 3 ocakta yeni maaşınız ile tam 901 Dolar alabiliyordunuz. Yapılan maaşınız 2015 yılını kapsadığı için doğal olarak Ağustos ayında da aynı maaşı alacaksınız. 2100 TL ile kaç Dolar alabileceksiniz? Tam tamına 730 Dolar. Şaka gibi değil mi? Bakın bir de size zam yaparak bunları hesapladık. Maalesef çoğu vatandaşımız hem zam almıyor hem de asgari ücretle çalışıyor.
Kısaca bu konuyu özetlersek doların artışının ülkemize etkisi yok vs diyen hem de Ekonomi bakanı olmuş kişiler heralde maaşlarını Dolar üzerinden alıyor ki etkilenmiyorlar!
Dün borsada kapanışa yakın mini bir oyun döndü.
Koalisyon görüşmelerinden sonra açıklama yapılacağı ve haberlerin çok güzel olduğu bir bakan tarafından açıklandı.
O anda borsa nereden nereye geldi biliyor musunuz?
%1’i aşkın kayıptan %0,20 artıya geçti ve dün bunlar yaşanırken Twitter’dan belli uyarılarda bulundum. Gelen açıklamalar iyi olmazsa büyük vebal alınır diye ve nitekim de öyle oldu. Anlaşılan o ki birileri Long pozisyonlarını kapatmak için kendilerine muazzam bir fırsat yarattılar.
Bugün Merkez ne yapmalı?
Söyle düşünelim. Diyelim ki siz dışarıdan bir yatırımcısınız ve Türkiye piyasasını takip ediyorsunuz yatırım yapmak için. Şu durumda yatırım yapar mısınız? Elinizdeki sorulara bir bakalım.
-Ülkede siyasi ortam çökmüş
-Ekonomide büyüme bir türlü yaratılmıyor
-İşsizlik düşüyor gibi görünse de yerinde sayıyor.
-Katma değer yaratacak bir girişim yok.
-Ülke iç savaşın eşiğinde
Bunlar sadece birkaç soru ve çoğaltılabilir. Sizin tüm bu risklere rağmen bu ülkeye yatırım yapmak için ya paranızın değersiz olması lazım yada çok ciddi bir teşvik almanız lazım.
İşte ikinci söylediğim olmalı. Yani Merkez Bankası faiz artışına başlayacak ki yabancı yatırımcı teşvik edilsin yani MB diyecek ki
“Ey yabancı gel! Ne olursan ol gel!” bu durumda ülkenin rekabet gücü zayıflayacak ama en azından iç dinamikler biraz daha dayanacak şekilde revize edilecek.
Dün sizlerle faiz artışına ilişkin beklentimi paylaştım. Benim beklentim 0,25 veya 0,5 artış yapılması yönünde. Dün Goldman Sachs tarafından 0,75 puanlık bir beklentiye işaret edildi.
Kısaca bugün faiz arttırımına başlanmalı yoksa ileriye dönük ciddi sorunlar ile karşılaşabileceğimiz bir sürece girmiş bulunuyoruz.
Bu yüzden gerekli önlemler zamanında alınmaz ise ileride bedelleri daha ağır olabilecek sonuçlar doğurabilir. Mesela Ocak 2014 bir anda faizlerin 5 puan arttırılması…
Tekrar o günleri yaşamak yerine kademeli, kendinden emin ve piyasanın reaksiyonuna göre hareket edilmelidir.
Son olarak Dolarda bir süredir beklediğim seviyeyi veriyorum. 2,93 ve borsa da 75.000 altını şimdilik beklemiyorum olur da kırılırsa da 70.000’e kadar bir marj var.
Herkese Bol Kazançlar.
Zeki Özalp
İç Kontrol ve Risk Yönetim Uzm. Yrd.
Twitter: zekiozalp