Investing.com - Geçen yıl Borsa İstanbul’da halka arz olan ve böylelikle sektörünün ilk halka açık şirketi haline gelen Ofis Yem, Adana Hacı Sabancı OSB'deki yeni fabrikasında üretim ve satışlara başladı.
Yapılan basın açıklamasında Adana’daki fabrika yatırımıyla birlikte şirketin, iç pazardaki konumunu daha da güçlendirmeyi hedeflediği belirtilirken, aynı zamanda ürün ihracının da planlandığı üzerinde duruldu.
Ofis Yem, Adana fabrikasıyla birlikte Ankara Çubuk, Manisa Salihli ve Kars fabrikalarından sonra 4 üretim tesisiyle faaliyetlerine devam etmeye başladı. Şirket, Mart ayındaki açıklamasında deneme üretimlerine başlandığını bildirmişti. Daha sonra oryantasyon çalışmaları, personel eğitimleri ve kalite standardizasyon faaliyetlerinin tamamlandığını bildiren Ofis Yem, fabrika için işletme onayının alınmasının ardından üretim ve satış faaliyetlerine başladı.
Açıklamada Türkiye'nin en modern altyapıya sahip ve en büyük kapasiteli fabrikalarından biri olarak nitelendirilen Ofis Yem Adana fabrikasının ayrıca çevreye duyarlı ve yüksek teknolojiye sahip donanımlarına dikkat çekildi.
Ofis Yem, üretim tesisi sayısını 5’e çıkarmak istiyor
Ofis Yem, ülke çapındaki üretim tesisi sayısını beşe çıkarma hedeflerinden de bahsetti. Buna göre şirket, Samsun Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ndeki arsasında 2025 yılı içinde devreye almayı planladığı fabrikasının yatırım çalışmalarına devam edildiği bilgisini verdi.
İç pazarda güçlenmek ve ihracata başlamak
Ofis Yem, son 7 yıldır İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yer aldığını hatırlattı. Son tesisinin de devreye alınmasıyla iç pazarda güçlenmeye devam etme hedefine sahip olan Ofis Yem, ihracat planlarından da bahsetti.
Adana fabrikasının konumunun lojistik açıdan avantajlı olduğunu vurgulayan şirket, yeni pazarlara açılma stratejisi kapsamında ürünlerini ihraç etmeyi de planlıyor.
OFSYM payında son durum
Bir yıldır BIST’te işlem görmeye devam eden OFSYM, geçen yıl Ağustos ayında halka arz olduktan sonra 4 hafta boyunca yükseliş trendini korurken bu süreçte %280 oranında yükselişle 113 TL’de rekor seviyesini belirledi.
Geçen yıl Eylül ayındaki zirveden sonra uzun bir düzeltme trendine başlayan hisse, yılsonuna 35 TL bandına kadar düşerken kazanımlarının önemli bir kısmını geri verdi. Bu yıl Şubat ayına kadar toparlanan hisse, güncel durumda 70 TL bölgesinden ikinci bir düşüş dalgasına başladı. OFSYM, geçen ay 37 TL’den destek bulduktan sonra toparlanma sürecine devam ederken son bir ayda %10 yükselişin ardından 40 TL bandında işlem görmeye devam ediyor.