Dün açıklanan yüksek enflasyon verilerinden sonra sadece Türkiye değil dünyanın genelinden açıklanan enflasyon verileri yüksek gelmeye başladığı bir dönemdeyiz. Aslında işin daha da kötü tarafı Türkiye dışında kalan dünyada üretim ve istihdam yükselen fiyatların hızında artmıyor. Hal böyle olunca Türkiye içindeki enflasyon artışındaki temel nedeninin yükselen kur olduğu bir dönemde biz ihracatta da zorlanacağımız için gelişmeler hiç de iç açıcı değil. Bu konjonktürde Türkiye’de kuru düşürücü tek unsur sıcak para olabilir. Bu da TL faizlerinin yükselmesi anlamına geliyor. Oysa TCMB’nin politikası faizleri düşürmekten yanayken faizlerin yükselişi TCMB ve piyasa faizleri arasındaki makası artırır. Bu da daha da volatilite anlamına gelir. Şu an Türkiye’deki yaşanan kur kaosunun durulması için sıcak parayı beklemekten başka çare yok.