Negatif piyasa yorumları okumaktan sıkıldıysanız ve biraz moral bulmak istiyorsanız işte pembe gözlüklerimizi taktık ve karar değiştirmeden ilk iş Türkiye için bir senaryo çıkaralım. Hemen diyorum çünkü sanki bu aralar her şey üst üste geliyor ve zaman aleyhimize işliyor. Ertelersek yazamayabiliriz.
· Amerikan ekonomisi, FED ve Trump sanki piyasalar bu iyimserliği abarttı. Ocak ayında Trump’ın yönetimi devir alması ile bu balon sönecek “fısssss” ve gelişen ülke para birimleri ve piyasaları yine cazip olacak.
· İkinci çeyrekte yüzde 1,8 daralan Türkiye ekonomisi son çeyrekte sıçrama yapacak ve 2016 yılında GSYIH artışı beklendiği gibi yüzde 3 civarında gerçekleşecek. Bizde yine yaptık yapacağımızı “işte bu” diyerek övüneceğiz.
· Yeni yılın ilk ayında aynen geçen senelerde olduğu gibi reel sektör talebinde düşüş ve ülke risk priminde gerileme ile birleşince Türk Lirası değer kazanacak.
· Çevre ülkeleri ile sorunların geride kalması ve “Fırat Kalkanı” operasyonunda sonuç ile bölge ülkelerine ihracat kapıları açılacak. Terörün kafasına darbe ile huzur sağlanırken artan tüketici güveni, direkt sermaye yatırımları ve sermaye girişleri ile klasik sorunlarımız “cari açık” vb. sorun olmaktan çıkacak.
· 2017 senesinde petrol fiyatları aşırı yükselmeyince bize etkisi de limitli kalacak. Üstelik ihracat ortağımız ülkeler ile mevcut ticaret potansiyelimiz artınca olumsuz cari açık etkisi de geride kalmış olacak.
· Siyaset kanadının ekonomik kırılganlığın farkında olduğundan eminiz. Öteden beri konuşulan yapısal reformlara hız verilirken piyasa dostu ekonomi yönetimi ile hepimiz şok olacağız. Kişi başına milli gelir, tasarruf oranı, istihdam piyasası iyileşme yoluna girecek. Beş sene sonra genç işsiz görmeyeceğimiz bir eğitim sisteminin reformları yapılacak.
· Avrupa Birliği’nden vizelerimizi alacağız, reel sektörde şirketlerimiz kurumsal yönetimi ve ayağını yorganına göre uzatacak. Risk yönetimi öğrenilecek ve küçükten büyüğe bütün şirketler emtia piyasasında dalgalanmaya karşı önlemini alacak.
· Bilinçli, yaratıcı ve istikrarlı bir ekonomik reform paketi ile tüm sektörlerin yüzü gülecek.
Kısaca, korkulan olmayacak pembe gözlükler ile şimdilik bunları görebiliyoruz. Gözlükleri çıkarınca da aynı şeyleri görmek istediğimizden emin olabilirsiniz.