Spot USD/TRY’de rakamlar yine önemli desteklerde tepki vermeye başlıyor. Bunun hem global hemde yurt içi sebebleri var. Spot dolar/TL’de 1.8010 altı kapanışlar olmadı ancak dün 1.7950 seviyeleri test edildi. Benim USD/TRY’de beklentim net, ara bantlarda git gellerin olacağı ve ara desteklerin kademeli tepkilerle tutunacağı yönünde.
Rakamlarım şöyle, spot USD/TRY’de 1.8010 üstünde kalındıkça tekrar 1.8110 ve 1.8220 arasında işlemler olabilir. Bu durumda tepkilere ve global para birimlerine dikkat etmek gerekiyor. Euro/Dolar tarafında sıkıntılı bir gün yaşanabilir. Avrupa Merkez Bankasının faiz kararı gelecek, ayrıca İngiltere Merkez Banakasın dan da haberler gelecek. Bu beklentiler göreceli piyasa baskısı yaratabilir buna dikkat.
Spot USD/TRY’de 1.8010 üstü kapanışlar olduğu sürece 1.8110-1.8220 arası hedef duruyor. Ancak 1.8220 üstünde kapanışlarda tekrar 1.8330 ve 1.8465 hedef oalcaktır. Bu durumda raporumdaki vob USD/TRY rakamlarını incelemenizi tavsiye ederşim.Çünkü yükselen USD/TRY’de satıcı olmaktanda çekinmiyor olacağım. Ancak desteklerin tepki vermesi dolara yukarı yönde bir güç getirebilir.
*****
VOB 30 Ağustos kontratlarında ben satış bekliyorum…
Olumlu hava, not artırımı, banka notlarının yükselmesi ve her olumlu haberi mutlulukla karşılıyorum, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun, ancak hiç bir piyasa devamlı yukarı gidemez, analist ve yorumcuların ise bu senaryodan bahsetmekten çekindiklerini izliyorum. Herkes bir kırılma sonucunda satış olabilir diyecek ama kimse bu nokta neresi bilmiyor gibi. Ben biliyormuyum tabiki hayır, biliyorum diyende zaten tahminden öte gidemez.
Ben şunu diyorum, gelişmekte olan ülkeler arasında ciddi prim yapan bir ülkeyiz, hikayemiz güzel, Avrupa ve ABD dataları sıkıntılı QE3 için ihtimal veriyor, paranın gideceği noktalar belli bu durumda ülkemiz iyi bir liman ama bence artık pahalı olduk. Bu pahalı açıklamasını fazla teknik ve rakamsal incelemeyeceğim, ama şunu diyebilirim eğer Avrupa ve ABD yükselişlere devam edecekse, QE3 olacaksa bizden daha ucuz ülkeler var dünya genelinde, BRIC ülkeleri bizden çok daha az prim yaptılar, Avrupa borsaları ise zaten eksideler, bu durumda sıcak paranın bizden çıkması ve bu ucuz ülkelere gitmeside bir beklenti dahilinde olabilir. Bu yüzden dikkat.
İkinci senaryom ise, bizim bu kadar sert alınmamızın bir bedeli olmalı. Hiç bir piyasa bu yükselişlere karşı realizasyon engelini aşamaz. Bu bir çeşit çok yemek yemek ve sonucunda bunun sıkıntısını yaşamak gibi birşey. Bu yüzden yine dikkat diyorum.
VOB30 rakamlarım şöyle, 77.700 üstünde kapanışlar olmadıkça yukarı yönde alışların zayıflayacağını düşünüyorum. 76.800 altında kapanışların olması durumunda ise satış baskısının 76.200-75.400 arasına kadar ulaşabilir. 75.500 altı kapanışlarda ise ana destek olan 74.400 seviyeleri test edilebilir. Bu benim ilk beklentim. 74.400 ana desteğinin test edilmesi. Eğer bu olur ve güç toplanırsa iyimser hava ile tekrar daha yüksek seviyeleri test edebiliriz. Ancak bu destekler test edilmeden her çıkışın sağlıksız olacağını ve valatilitenin çok daha sert hareketler ile bize geri döneceğini düşünüyorum.
Bu beklentilerim zaten raporumda ayrıntılı rakamlarla mevcut. Gelecek haftanın raporunu ise Pazar günü sizlerle paylaşıyor olacağım. Ayrıntılı rakamlarım ve beklentilerim için haftalık raporumu incelemenizi tavsiye ederim.