Piyasalar hafta başından beri EKK toplantısını bekliyordu ve Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında şu dakikalarda açıklama yapılıyor. EKK kararlarında KOBİ, özel sektör ve girişimlere yapılacak destekler açıklanıyor, ancak bahsetmek istediğim çok daha farklı bir konu var.
Toplantı kararlarını canlı izleyenler de görmüştür muhakkak. Sayın Binali Yıldırım, girişimcilere, sektöre kıyak çektiklerini ifade etti ve konuşma boyunca konuya vakıf hitap tarzı maalesef ki yoktu.
Kabul edelim ki kurdaki artış son derece can sıkıcı boyutta, zaten yapılan açıklamalar ve sunulan öneriler bunun en net kanıtı. Bu kadar önemli bir durumda etkili ve güven verici bir hitap, yani sözlü yönlendirme ile piyasalar sakinleştirilmeliyken yapılan açıklamaların bundan uzak olması sonucunda kur yeniden 3,50’ye yükseldi.
Ek olarak, karar öncesinde HDP milletvekili Hüda Kaya’nın göz altına alınması FETÖ/PDY kapsamında özel şirketlerden bazılarına operasyon düzenlenmesi ve euronun ECB sonrası düşüşü ile doların yükselmesi EKK kararı öncesinde kurda yükseliş yarattı. Ancak karar ile kur, 3,41’lerden 3,50’ye yükseldi.
Evet, siyasette mizah vardır hatta esprili uslup çoğu zaman işe de yarar, ancak bu durumda –ki bu tarzın mizah olduğu kanaatinde değilim- daha net ve daha emin yaklaşımların etkili olduğu aşikar. Gün içinde 3,34’lere gerileyen Dolar/TL, %2 artışla 3,50’ye yükseldi.
Ne söylediğimiz kadar nasıl söylediğimiz de önemlidir...