Değerli okurlar;
İMKB'de yatırım yapan yatırımcılar,2000 yılı öncesi ile 2000 yılı sonrası İMKB'deki kategoriyi çok iyi değerlendirmeleri gerekmektedir.İMKB'de oluşan fiyat aralığı üzerine uzun zamandan beri yaptığım teknik çalışmanın sonucu olarak İMKB'nin enflasyon rakamları ile çok iyi bir korelasyon içerisinde olduğu sonucuna vardım.Bu sonucun gereği olarak ta İMKB deki yatırımcılar İMKB'deki hareketin maksimum seviyesini kendi belleklerinde bulabileceklerdir.2000 yılı sonrası oluşan enflasyon rakamlarının,borsadaki endeks üzerine uyarlanması ile ortaya çıkacak olan dataların,önünü görmek isteyen yatırımcılara çok iyi bir tahmin imkanı sağlayacağına düşünmekteyim.En azından matematiksel olarak İMKB daha nereye kadar diye kendinize soracağınız soruya cevabı da kendiniz bir nebze de olsa verebileceksinizdir.
Diğer taraftan ise 2000 yılı öncesi var olan yüksek enflasyon nedeniyle bir yıl içerisinde yüzde yüz pirim yapmak sıradan bir durumdu.Bu yüksek enflasyon nedeniyle İMKB'deki yüzde yüz pirim her yıl yaşanabilen bir olgu idi.Fakat 2000 yılı sonrası düşük enflasyon döneminin başlaması ile İMKB'de yükselişler daha uzun zaman dilimine yayılmıştır.İMKB'nin yükselişlerinin uzun soluklu oluşunun altında yatan en temel verilerden birisi de 2000 yılı sonrası enflasyon datalarının düşüklüğüdür,Bu veriler ışığında yatırımcıların daha iyi sonuçlar alacağına olan inancımı daima korumaktayım.Her ay açıklanan enflasyon rakamları orta ve küçük yatırımcı için pek birşey ifade etmese de,İMKB ile enflasyon arasındaki ayrışmaz korelasyon bu şekilde devam etmiş ve edecek gibi de görünmektedir.Yatırım alanın içerisinde İMKB'nin tartışılamayacak bir yeri olduğu da açıkça ortadadır...Bol kazançlar....