Herkese merhaba,
Son zamanlarda analizler konusunda biraz ihmalkar davrandığımı farkındayım. Bu konuda sizlerden özür diliyorum ancak endişeye gerek yok, yakında çok daha hızlı bir geri dönüş planlıyorum.
Bu sırada sizlerden analizler konusunda bir çok telefon geldi. Piyasa analizi almak isteyen yüzlerce kişi ile tanışma fırsatım oldu. Fakat gelen sorular karşısında inanın çok şaşırdım. Dehşet verici sorular soruluyor.
Bunların en başında 1180 den ALTIN aldım zararım büyüyor ne yapayım? EUR\USD 1,30 dan döner diye alışa geçtim, ne yapacağım ? Son günlerde de USD\TRY sattım daha bekleyeyim mi ? gibi sorular yoğunlukta.
Değerli yatırımcılar, neden en dip ve tepeyi bulma arayışındasınız? Gökyüzünden yere düşen bir gök taşının altına neden giriyorsunuz? Ya da uzaya fırlatılan bir roketin önüne neden atlayıp durdurmaya çalışıyorsunuz.
Siz Superman misiniz ?
Avrupa bölgesi faizleri neredeyse 0 da, Amerika ise faiz artışını değil, zamanını tartışmaya başladı. Bu EUR\USD paritesi için aşağı trendin devamını destekliyor. Diyelim ki bu yorumu yapamadınız, grafiklere baktığınızda da aşağı trend çok net bir şekilde gözüküyor. Keza ALTIN için de aynı şey geçerli. Kuvvetli destekler kırılmış, hareket devam ediyor. 1180 seviyesinden alım yapmak çok mantıksız diyemem. Çünkü orada bir destek vardı. Ancak buranın kırıldığını gördükten sonra pozisyonun yönünü terse çevirmiyorsanız, bir hata var demektir. En azından pozisyonu kapatarak zararı durdurmak mantıklı bir hamle olabilirdi.
Eminim hareketler olduktan sonra konuşmak kolay diye geçiriyorsunuz. Ekran başındayken işlem yapmak ve bu kararı vermek kolay değil. Mantıklı olanı yaptığınızda da her hamleniz size para kazandırmayacak. Ama emin olun zararlarınız daha az olacak ve karda olan işlemlerinizin en azından bir kısmı cebinizde kalacak.
Bir pozisyonu zararda kapattıktan sonra, yön değişikliği yapabilirsiniz. Ya da fiyat dönüşe geçtiyse yeniden aynı yönde pozisyon açabilirsiniz. Bunun için hiç bir engel yok. Yeter ki dipleri ve tepeleri bulmak için çok fazla zaman harcamayın. Bırakın trend dönüşü teyit edilsin, sonra işleme girin. En azında pozisyona girmek için "çok yükseldi sattım ya da çok düştü aldım" gibi basit bir mantıktan daha güzel bir nedeniniz olur.
Elbet hiç bir trend sonsuza kadar devam etmeyecektir. Ve bazen trend dönüşlerini düzletme hareketi olarak algılayıp yanılacağız ve bazı yerlerde stop yiyerek para kaybedeceğiz. Ancak bunlar da işin tuzu biberi olacak. Kaybetmeden kazanmak imkansız. Tüm işlemlerinizden kar elde ediyorsanız, korkmaya başlayabilirsiniz.
8 senedir piyasalarda işlem yapıyorum ve şunu net olarak söyleyebilirim ki, para kazanmak için özel güçleriniz olması gerekmiyor. yada yön tayini konusunda mucizevi bir indikatöre ihtiyacınız yok. Riski yönettiğiniz ve işlemin en kötü halde nerede kapatacağınızı, pozisyon kapanırsa oluşacak zararın sizi üzmeyeceğini biliyorsanız, içiniz rahat olsun.
Superman olmasanız da, bu piyasa sizi yenemez.
Sevgilerle,
Serkan ULUDAĞ