Haber öncesi son yorumum, bir sonraki yorumumu haber geldiği ve hareketler başladıktan sonra yazacağım. Bu hava da nasıl işlem yapmak gerektiği konusunda ve piyasa genelindeki beklentilerimi sizlerle paylaşacağım.
Öncelikle işlem yaparken teknik seviyelerden çok risk yönetiminin ön plana çıktığı bir dönemden geçiyoruz. Buradan satılır mı buradan alınır mı sorularının anlamsız olduğu bir dönem. Aslında risk yönetimini doğru yaparsanız çoğu zaman nereden sattığınızın ya da aldığınızın bir önemi olmuyor. Piyasa er ya da geç sizin işlem yaptığınız seviyelere ya da hedeflediğiniz seviyelere geliyor.
Kanımca piyasaya olumlu ya da olumsuz bir veri gelmesi durumunda 300 pip civarında bir dalgalanma yaşanacak. Bu ne anlama geliyor derseniz. Eğer 1.3440 den satış yaptıysanız 300 pip yukarı giderse fonunuzun bitmemiş olması yahut çok fazla yara almamış olması gerekiyor. Ancak bu durumda haber sonrası gelecek kar satışlarından faydalanmak üzere yeni pozisyon açabilirsiniz. Terside geçerlidir; yani, haber olumsuz gelir ise 1.3440 dan alış yaptıysanız 1.31 lere kadar devam edebilecek düşüş dalgasından bir şekilde sağ çıkmayı başarabilmeniz gerekir ki sonrasında ki tepkilerde piyasa dan çok daha iyi bir yerlerden çıkış yapın.
Bir ihtimalde % 50 şansınızı kullanın. Yani olumlu gelecek diyorsanız 100 pipte fon bitecek şekilde alın, olumsuz gelecek diyorsanız 100 pipte fon bitecek şekilde satın. Buda işin kumar kısmı. Kumarbazlar bu kumarı da oynayabilir.
Buraya kadar haber etkisine değindik. Şimdi haber sonrası hakkında ve piyasa geneli hakkında da bir kaç kelime etmek isterim.
Haber ne gelirse gelsin bu piyasa kanımca eninde sonunda satıcılara teslim olacaktır. AYI PİYASASI içinde olduğumuzu düşünüyorum. Bu yüzden haber olumlu gelse de başka olumsuz haberler mutlaka çıkacaktır ve piyasa en azından 1.33-1.32 bandına hatta daha altına yeniden gelecektir. Örneğin; haber olumlu çıktı ve Avrupa da mali sitem birlikteliğine gidilecek diye karar alındı. Sonrasında ülkelerden biri çıkar hiç hesapta yokken derki; ben bu kararı toplantıda verdim ama halkıma sormak istiyorum ve referanduma götüreceğim der. Bir bakmışsınız piyasa hooop gene aşağı. Özellikle ekonomiye siyaset bulaşmışsa her dakika her şeyi beklemek gerek.
Hani deriz ya fiyat her şeyi önceden görür ve bilir. Bende bunu baz alarak piyasaya baktığım zaman AYI PİYASASINDA olduğumuzu görüyorum ve bu ayı piyasasında yer yer yukarı hareketler olsa da bunlar tepki alımı olarak sınırlı kalacak ve yeniden piyasa dinamikleri devreye girecektir.
Bir toplantıyla bu kararı alabilecek bir Avrupa birliğine ya da kararı alsa da aldığı kararı bir şekilde uygulama noktasında başarı olabilecek bir birlikteliğe benin pek inancım yok. Göreceksiniz bakın haber olumlu gelse de başka başka (alakalı ya da alakasız) olumsuz haberler gelecek ve piyasa kendi dinamiklerini gene yansıtacaktır.
NOT: 5000 dolarlık hesap için haftaya bir duyuru yapacağım. Yeni yılda bu hesapta işlem yapmaya başlayacağım ve yatırımcılara cüzi bir ücret karşılığı hesabı izleme olanağı sunacağım. Yeniden ve altını çizerek uyarımı yapayım. Hiç bir şekilde bu hesabı izlemeden kaynaklanacak olumlu ya da olumsuz bir durumdan sorumlu değilim. Bunu yatırımcı bilerek ve kabul ederek bu uygulamayı satın almasında fayda var. Sadece ve sadece yaptığım işlemleri izleyeceksiniz o kadar. Ben sadece bunu sağlıyorum ve verdiğiniz ücret sadece bunu kapsıyor. Neden aldın, ne zaman aldın, aldığınız zamanı söyleyin, kapadığınız zamanı söyleyin, zarar ettiniz bende sizin yüzünüzden zarar ettim, sizin sayenizde çok kar ettim siz müthişsiniz, gibi olumlu olumsuz hiç bir şey kabul etmiyorum.
Öncelikle işlem yaparken teknik seviyelerden çok risk yönetiminin ön plana çıktığı bir dönemden geçiyoruz. Buradan satılır mı buradan alınır mı sorularının anlamsız olduğu bir dönem. Aslında risk yönetimini doğru yaparsanız çoğu zaman nereden sattığınızın ya da aldığınızın bir önemi olmuyor. Piyasa er ya da geç sizin işlem yaptığınız seviyelere ya da hedeflediğiniz seviyelere geliyor.
Kanımca piyasaya olumlu ya da olumsuz bir veri gelmesi durumunda 300 pip civarında bir dalgalanma yaşanacak. Bu ne anlama geliyor derseniz. Eğer 1.3440 den satış yaptıysanız 300 pip yukarı giderse fonunuzun bitmemiş olması yahut çok fazla yara almamış olması gerekiyor. Ancak bu durumda haber sonrası gelecek kar satışlarından faydalanmak üzere yeni pozisyon açabilirsiniz. Terside geçerlidir; yani, haber olumsuz gelir ise 1.3440 dan alış yaptıysanız 1.31 lere kadar devam edebilecek düşüş dalgasından bir şekilde sağ çıkmayı başarabilmeniz gerekir ki sonrasında ki tepkilerde piyasa dan çok daha iyi bir yerlerden çıkış yapın.
Bir ihtimalde % 50 şansınızı kullanın. Yani olumlu gelecek diyorsanız 100 pipte fon bitecek şekilde alın, olumsuz gelecek diyorsanız 100 pipte fon bitecek şekilde satın. Buda işin kumar kısmı. Kumarbazlar bu kumarı da oynayabilir.
Buraya kadar haber etkisine değindik. Şimdi haber sonrası hakkında ve piyasa geneli hakkında da bir kaç kelime etmek isterim.
Haber ne gelirse gelsin bu piyasa kanımca eninde sonunda satıcılara teslim olacaktır. AYI PİYASASI içinde olduğumuzu düşünüyorum. Bu yüzden haber olumlu gelse de başka olumsuz haberler mutlaka çıkacaktır ve piyasa en azından 1.33-1.32 bandına hatta daha altına yeniden gelecektir. Örneğin; haber olumlu çıktı ve Avrupa da mali sitem birlikteliğine gidilecek diye karar alındı. Sonrasında ülkelerden biri çıkar hiç hesapta yokken derki; ben bu kararı toplantıda verdim ama halkıma sormak istiyorum ve referanduma götüreceğim der. Bir bakmışsınız piyasa hooop gene aşağı. Özellikle ekonomiye siyaset bulaşmışsa her dakika her şeyi beklemek gerek.
Hani deriz ya fiyat her şeyi önceden görür ve bilir. Bende bunu baz alarak piyasaya baktığım zaman AYI PİYASASINDA olduğumuzu görüyorum ve bu ayı piyasasında yer yer yukarı hareketler olsa da bunlar tepki alımı olarak sınırlı kalacak ve yeniden piyasa dinamikleri devreye girecektir.
Bir toplantıyla bu kararı alabilecek bir Avrupa birliğine ya da kararı alsa da aldığı kararı bir şekilde uygulama noktasında başarı olabilecek bir birlikteliğe benin pek inancım yok. Göreceksiniz bakın haber olumlu gelse de başka başka (alakalı ya da alakasız) olumsuz haberler gelecek ve piyasa kendi dinamiklerini gene yansıtacaktır.
NOT: 5000 dolarlık hesap için haftaya bir duyuru yapacağım. Yeni yılda bu hesapta işlem yapmaya başlayacağım ve yatırımcılara cüzi bir ücret karşılığı hesabı izleme olanağı sunacağım. Yeniden ve altını çizerek uyarımı yapayım. Hiç bir şekilde bu hesabı izlemeden kaynaklanacak olumlu ya da olumsuz bir durumdan sorumlu değilim. Bunu yatırımcı bilerek ve kabul ederek bu uygulamayı satın almasında fayda var. Sadece ve sadece yaptığım işlemleri izleyeceksiniz o kadar. Ben sadece bunu sağlıyorum ve verdiğiniz ücret sadece bunu kapsıyor. Neden aldın, ne zaman aldın, aldığınız zamanı söyleyin, kapadığınız zamanı söyleyin, zarar ettiniz bende sizin yüzünüzden zarar ettim, sizin sayenizde çok kar ettim siz müthişsiniz, gibi olumlu olumsuz hiç bir şey kabul etmiyorum.
mail: erdlkc@gmail.com