Herkese merhaba,
Neden ve ne için soruları ile dolu bir günü geride bıraktık. Kara Pazartesi olarak adlandırıldı bir çok analist tarafından. Bence bu Dow'un %20 in üzerinde kayıp verdiği güne haksızlık olacağı için doğru bir değerlendirme değil. O nedenle hızlı hareketler gözledik, anlamlandıramadığımız şeyler oldu diyebiliriz. Mutlaka Bir Renk Arıyorsanız "Gri" Kullanın..! "Gri Pazartesi" Daha uygun bir tanımlama olacaktır. (Hem kazananlar için açık gri, kaybedenler için koyu giri gibi tonlama yapma imkanımız da var.) Analizlerimiz doğrultusunda hareket edenler günü karlı şekilde kapatmayı başardı ancak, her ne kadar günü karlı bile kapatsanız, bu soruyu sorup, sebebini arama ihtiyacı hissettiğinizi itiraf edin. İşin acı tarafı da, bu tip sorulara cevap bulamamaktır. Gün içinde gelen telefonlarda da sürekli ne oldu bir şey mi açıklandı, bir yere saldırı mı oldu vb. sorulara aynı cevabı verdim.
Her sorunun cevabı yoktur. Her hareketin de doğrudan etki yaratan makroekonomik bir sebebi yoktur. Yani bugün Amerika da bir saldırı olmadı, FED faiz artışını 2016 ya ertelediği ya da buna benzer olumsuz bir açıklama yapmadı. Avrupa bir anda her şey yoluna girmedi, Yunanistan İspanya Portekiz gibi ülkeler borçlarını ödemek için somut bir çözüm ortaya sunmadı.
Hanımlar Beyler, bugün adam akıllı bir veri bile açıklanmadı. Sadece uzak doğudan gelen satış baskısı önce Almanya, sonra da Amerika tarafında devam etti. Borsalarda kar realizasyonları başladı, ve düşükçe borsalardan kaçış oldu, kaçış oldukça düşüş devam etti. Düşüş devam ettikçe borsadan çıkanlar arttı. Pariteler de bundan elbette etkilendi ve sert hareketler beraberinde geldi. Hareket bittim mi derseniz hiç sanmıyorum. Ekonomik takvimde hiç haber yokken Pazartesi günü neler oldu gördünüz .
Bugün ise Sabah Avrupa ve Almanya dan, öğleden sonra ise Amerika dan bir çok veri ile karşılaşacağız. Her ne kadar Asya tarafı biraz yatışsa da, tam olarak bir toparlanma yaşanmadı. Sadece düzeltme diyebiliriz.
EURUSD 1.17 ye kadar yoluna devam etti ve inanın haftalık açılışı gördüğümde, 24 saat içinde bu hareketi yapacağını düşünmemiştim. 1.1500-1.1530 civarı şu anda destek konumunda. Bu nedenle bu aralığın üzerinde kalındığı sürece 1.1660 1.1690 1.1777 ve 1.1830 test edilebilir. Ancak 1.15 seviyesi aşağı yönlü geçilirse, 1.1440 1.1405 ve 1.1352 ye doğru hareketin devamı gelebilir.
GBPUSD kısmen daha insaflıl bir hareket sergilese de, hareketler normal e göre hızlıydı. 1.5730 seviyesinin de üzerinde kaldığı için gün içinde 1.5700 ın üzerinde kaldığı sürece yukarı hareketle 1.5800 ilk hedef konumunda. Buranın da kırılması ile 1.5841 1.5865 ve 1.5907 yeniden hedef konumuna gelebilir. Ancak 1.5700 yeniden aşağı yönlü kırılırsa , 1.5669 1.5628 ve 1.5562 hedef olarak kullanılabilir.
Bol kazançlar,
Serkan ULUDAĞ
twitter.com/serkanuludagFX