Kravatları bağlayın, oldukça ciddi bir haftadayız. Şaka kaldırmaz. Perşembe günü İngiltere ve Avrupa faiz kararları olduğunu, Cuma günü Amerika dan İşsizlik oranı ve tarım dışı istihdam olduğunu düşünürsek, haftanın ilk 3 gününün sadece ısınma turları olduğu, asıl hareketin son 2 gün gerçekleşeceği de ortada. En azından görünen köy, bunu gösteriyor. Asıl ralli ise yarın başlayabilir.
Diyeceksiniz ki, zaten haftanın ilk 3 günü gayet hızlıydı, daha ne olacak? Çok büyük bir beklenti içinde olmanızı istemem ama, özellikle Draghi konuşurken piyasa kendine mazeret arayacaktır. Son aylardaki senaryo sürekli olarak Draghi konuşurken Euro'nun değer kaybetmesi yönündeydi. Negatif faiz der EUR/USD aşağı gider, harekete geçeceğiz der aşağı hareket eder, hiç bir şey söylemezse de, olumlu bir şey söylemediği şeklinde yorumlanır, yine aşağı hareket devam eder. Yarın da böyle mi olacak bilinmez ama aşağı trend devam ediyor.
Teknik olarak incelersek,
EUR/USD az önce de belirttiğim gibi yukarı hareketlerin piyasadaki oyuncular tarafından geri çekilme fırsatı olarak algılanmaya devam ettiği bir dönemde. Kısa vadeli düşünenler bugün için 1,2450 nin altında kalındığı sürece geri çekilmenin devamını bekleyebilir. Ancak 1,2370 seviyesinde olan parite için ya direnç seviyesine doğru bir düzeltme gördükten sonra, ya da son 2 denemede test edilip alıcıların geldiği 1,2360 desteğinin kırılması ile birlikte hareket etmek mantıklı bir karar olacaktır. Bu durumda 1,2312 ve 1,2278 e kadar geri çekilmenin devamı mümkün görünüyor.
Ancak beklemediğimiz şekilde 1,2450 yukarı yönlü kırılırsa, 1,2473 ve 1,2511 e doğru yukarı tepkiler ile karşılaşabiliriz.
GBP/USD ise, EUR/USD nin 1,2360 seviyesindeki desteği gibi,
1,5600/1,5585 aralığında takılıyor. Bu nedenle gün içinde bu seviyeye doğru scalp fırsatları yaşanabilir. Ancak geri çekilmenin devamı için bu desteğin kırılması gerekiyor. Bunu başarabilirse, 1,5559 a doğru hareket mümkün. Ancak bu destek kırılamaz ise 1,5670 1,5712 1,5738 ve 1,5781 dirençlerine doğru sırayla yukarı tepkiler izleyebiliriz. Bugün 11:30'daki PMI verisi hareket için belirleyici olabilir. Ancak yarınki faiz kararı ve tahvil alım programı hakkındaki karar asıl belirleyici etken olacaktır.
ALTIN dokunanı yakarım edası ile hareket etmeye devam ediyor. Ancak profesyonel traderlar için fırsatlar asla bitmiyor. 1180 direncini kırdıktan sonra kısa vadeli yukarı trend içine girse de, orta vadeli yukarı trend için 1255 seviyesinin üzerinde kalmamız şart. Bu nedenle yaşanan hareketi kısa vadeli yukarı trend olarak yorumlasak da, orta vadede sadece aşağı trendin düzeltmesi olarak yorumlayacağız. Eğer kısa vadeli çalışıyorsanız, bugün 1192,80/1187,83 aralığının üzerinde kalındığı sürece 1209,05 1214,05 1222,16 seviyelerine doğru yukarı hareketin devamı beklenebilir. Ancak beklemediğim bir şekilde 1187,83 aşağı yönlü kırılırsa, 1179,72 ilk hedef olacaktır.
USD/TRY sabah saatlerinde gelen enflasyon verilerinin de etkisiyle yukarı harekete devam kararı verdi. Burada teknik olarak kısa vadeli önemli bir direnç olan 1,2375 in kırılıp kırılamayacağı önemli. Eğer bunu başarırsa, 1,2431/1,2449 aralığına sonrasında da 1,2487 ye doğru bir hareket mümkün olacaktır. Ancak 1,2773 kalıcı olarak kırılamazsa, 2,2250 2,2174 ve 2,2126 ya doğru geri çekilme beklenebilir.
USD/JPY tamamen bir boğa piyasası içinde. İtirazı olan varsa hemen çıksın ortaya. Trendin yukarı olması yukarı hareketin düzeltme yapmadan devam edeceği anlamına gelmiyor tabi. Bugün için 118,50'nin üzerinde kaldığımız sürece yukarı hareketin devamı mümkün. İlk olarak 119,56, sonrasında ise 119,95 hedef olarak kullanılabilir. Ancak 118,50 aşağı yönlü kırılırsa, kısa vadeli düzeltmenin devam edeceği sinyali gelecek ve 118,24 117,83 hedefleri ile geri çekilme ihtimali artacaktır.
Herkese bol kazançlar.
Serkan ULUDAĞ