Günaydın
Önce tatil sonra Ramazan ayı, Bayram derken iki aylık aradan sonra yeniden beraberiz…
Geride bıraktığımız dönem içerisinde daha çok bardağın dolu tarafını gören ve fiyatlayan bir piyasa izledik, 54,000 seviyesinden başlayan yükselişin önemli bir bölümünde küçük yatırımcının (KY) olmadığını ve yükselişin bankacılık sektör hisseleriyle sınırlı kaldığını takip ettik. Gelinen noktada küçük yatırımcının son yükselişde beklediği getiriyi sağlayamadığını ve riskli olmasına rağmen 65,000 üzerinde bir şekilde ya hisse değişmek yada yeni pozisyon açma noktasına geldiğini görüyorum.
Hep söylenen bir söz var ya ‘‘Borsada fırsatlar bitmez’’
İşte KY bu sözün anlamını yanlış yorumluyor olsa gerek son yükseliş de ki fırsatların devam ettiğini düşünüyor. Ancak durumun hiç de böyle olduğunu düşünmüyorum, her ne kadar endeksin teknik anlamda 68,000 seviyesine kadar hareketi beklense de, son dönemde artarak devam eden savaş çığlıkları yukarı yönlü 2000 puanlık yükselişin cazibesinden çok olası bir Türkiye – Suriye, İsrail – İran gerginliğinde yaşanacak 10 bin beklide 20 bin puanlık satışların tedirginliğini taşıyorum.
Gelinen noktada Al/Tut stratejisinin doğru bir strateji olduğu söylenemez, bu aşamadan sonra %50 hisse senedi pozisyonu ile çok kısa vadeli Al/Sat stratejisinin uygun gözükmekte. Tabi burada da Kar/Al ve Stoploss noktalarına uymak gerekmekte.
Kısaca endeksin teknik görünümünü de değerlendirecek olursak, kısa vadeli göstergelerin bir çoğu aşırı alım bölgesine girmiş durumdalar, son yükselişlerin hacimsiz olması, bollinger bandının açıklığı ve orta vadeli göstergelerin konumunu da göz önünde bulundurduğumuzda realizasyon için uygun zemin oluşmuş durumda. Daha önce test edilen 66,150 direncini geçilmesi noktasında ise bu direnci aşmak için endeksin yeniden güç toplaması gerekmekte, bu mana da 64,000 desteği önem kazanıyor. Olası 64,000 altında satışların 61,500 desteğine kadar devam etmesi beklenebilir.
‘Söylenen söz, atılan ok, KAÇAN FIRSAT, giden gençlik geri gelmez.’
Analiz kendi kişisel görüşüme dayanmakta olup yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır. Sevgilerimle. Esra YILMAZ