Önce sağlıklı sonra da bol kazançlı bir hafta dileği ile haftanın ilk analizini paylaşmak istiyorum.
Geçtiğimiz hafta ana trendlerde pek bir değişiklik olmadı. USD güç kazanmaya devam ediyor. EURUSD 1 aydır içinde bulunduğu yatay trendden çıktı ve uzun vadeli aşağı trendi doğrultusunda 1,1260'ı kırmayı başardı. Amerika dan gelen verilerin desteği ile kırılan bu destek, artık bizim için kısa vadeli direnç olacak. Hafta sonu ise Çin den gelen faiz indirimi önemli bir gelişme oldu.
Ekonomik takvime baktığımızda ise klasik bir Pazartesi gününden farklı bir gün olacak gibi duruyor. yani çok sakin bir geçirmeyebiliriz. Bunun asıl sebebi, 12:00'da Avrupa'dan gelecek TÜFE ve işsizlik oranı verileri ve 17:00'da Amerika'daki ISM verisi. Bu verilerin bekklentileden faklı gelmesi durumunda hareket potansiyeli yüksek olabilir. ( ortalama 40-70 pip arası) .Bu veriler olunca 15:30 Amerika kişisel harcamalar verisini de göz ardı ettik ancak bu veri de bir sürpriz yaratabilir. Sonuçta ekonomi ne kadar iyi ise, uygulanan politikalar ne kadar güven veriyorsa kişisel harcamalar da o kadar artacaktır. Bu mantıkla hem FED'in hem Devletin attığı adımlar bir açıdan oylanmış oluyor.
Grafiklere baktığımızda ise görünen durum şöyle:
ALTIN yine kararsız bir seyir içinde olmaya devam ediyor. An itibari ile 1213,15 seviyesindeyiz ve gün içinde net bir direncimiz var. 1221,45. Bu seviye özellikle H4 grafiklerde net olarak gözüküyor ve burasını kırılma seviyesi olarak ilan etmek zorunda kalıyorum. Buranın altında kaldığımız sürece 1206,47 1202,94 ve 11797,22'ye doğru hareketler mümkünken, 1221,45'in kırılması ile 1227,18 ve 1235,45 seviyeleri güdeme gelecektir. Ana trend net olarak aşağı olduğu için, trend takip eden piyasa oyuncuların 1221,45 kırılmadığı taktirde alış konusunda tedbirli davranma ihtimalleri yüksek.
Bol kazançlar,
Serkan Uludağ
twitter.com/serkanuludagFX