GBPUSD bir çok senaryo arasında gidip geliyor. Bazen sert yukarı hareketler içindeyken, bazen aynı şekilde geri çekilme yaşıyor.
Kendisi de aslında belirsizlik sebebi ile ne yapacağı konusunda kararsız. Önünde bir referandum var ve referandum sonucuna göre İngiltere'nin AB üyeliği sonlanabilir. Yapılan anketler ise başabaş a yakın bir durumu ortaya koyuyor. Ancak referandum sonucunun AB de kalma yönünde olma ihtimali çok küçük bir fark öne çıkmaya başladı.
Yine de 1 ay gibi bir sürede her iki görüşün taraftarları da ikna çalışmalarına devam edecekler. Her ne kadar Başbakan Cameron'dan gelen açıklamalar referandumda AB den çıkma kararının alınması durumunda ekonomik anlamda ciddi bir sıkıntı çekeceklerini belirtmesine rağmen, onun görüşü sadece belirli bir kitleyi etkileyebiliyor. Söz sırası vatandaşın olacak.
Bu giriş ile parite de neden bu kadar istikrarsız hareketler olduğunu anlatmaya çalıştım. Bazen sert bazen geniş aralıklarda yatay hareketlerin sebebi bu ve referanduma kadar devam edecek. Hatta referandum sonrasında bile devam etme potansiyeli kuvvetli. Ancak her ne olursa olsun ilk tepkinin sert olacağı düşünülüyor.
Yine de GBPUSD işlemi yapmak isteyenler için ise bir analiz paylaşalım. Son görünüm H4 grafiklerde, son 4 haftadır üzerinde olduğumuz 200 SMA nın kuvvetli bir destek olarak yakınımızda, 1,4345 seviyesinde bulunduğunu bize gösteriyor. Aşağı hareketin devam etmesi ve bir trend oluşumunun gerçekleşmesi için buranın kırılması beklenebilir. Bu koşul gerçekleşirse, 1,4224 ve 1,4170 e doğru geri çekilmenin önü açılabilir.
Ancak belirttiğimiz 1,4345 kırılamaz ise, yeniden yönünü yukarı çevirerek trend doğrultusunda 1,4489 1,4524 ve 1,4668 hedefli tepkiler ile karşılaşabiliriz.
Bol Kazançlar ..
Serkan ULUDAĞ
twitter.com/serkanuludagFX