Arkadaşlar bu ara fazla vakit bulamadığım için makale gönderemiyorum ancak G20 Liderler Zirvesi sonrası kafa karışıklığı çok fazla. Kısa kısa özetleyeceğim beklentilerimi.
* Öncelikle G20 Liderler Zirvesi'nde ılımlı bir hava yaşanması gayet normal. Bu her şeyin güllük gülistanlık olacağı anlamına gelmiyor/gelmez! Liderler yüz yüze birbirine sataşacak değil herhalde. Piyasa biraz rahatlamış olabilir lakin fazla uzun süreceğini düşünmek doğru olmaz.
* ABD ile Kuzey Kore arasında bir normalleşme olması zor bir ihtimal. Piyasa bunu satın almıyor fakat bunun satın alınması için güçlü bir algı yaratılıyor dikkatli olun.
* ABD Başkanı Donald Trump Türkiye'ye S400 Hava Savunma Sistemi ticareti sonucu olarak "yaptırım uygulanmayacak" diye bir kelamda bulunmadı. Bunu nereden uyduruyorlar bilmiyorum. Kararı Senato'nun vereceğine değindi. ABD Senatosu'ndan Türkiye için olumlu bir karar çıkması çok zor ihtimal.
* USD/TRY çiftinde mevcut konjonktürde kalıcı düşüş beklemek hayal ötesi bir durum. Hem ekonomik hem politik birçok risk varken iki lider gülerek poz verdi diye USD/TRY 4.8000 olacak beklentisine kapılmak doğru bir yatırım kararı değildir. Ya da bir yatırım kararı tek bir kıstasa bakılarak verilemez diyelim. Ayrıca son dönemlerde çokça konuşulan "FED faiz indirecek" furyasına ben katılmıyorum. FED 2019 yılında bir faiz artırımı daha gerçekleştirebilir. 2019'u boş geçse dahi 2020 yılında kesinlikle faiz artırımları göreceğiz. USDTRY kurunda teknik olarak dalga boyları büyük seyretmekte. Bundan kaynaklı olarak sert alımlar görebiliriz. Özellikle tekrar 5.8500 baremi aşılabilirse 6.4000 seviyesi hızlı test edilebilir.
* ABD ile Çin arasında Ticaret Savaşlarına değinilmedi G20 Zirvesi'nde lakin emin olun kısa bir süre içinde Ticaret Savaşları son bulacaktır. Bu ilk değil, son da olmayacak. Bu olayı sonsuza kadar sürecekmiş gibi görmek oldukça yanlıştır. Burada risk off fiyatlamaları tarafında olmak orta/uzun vade tüccarlar için makul seçenektir.
* Yukarıda kısaca bahsettim tekrar detaylandırayım. FED'in faiz indirimine gitmesi zor bir ihtimal. Piyasa algısına kapılıp yanlış yatırım kararları vermemeye dikkat edelim. Amerikan Dolar Endeksi'nde yakın bir zamanda 100.00 seviyesinin aşılacağı fikrindeyim. Önemli bir istatistik ile yazımı sonlandırıyorum.
* Para tarihi boyunca bir rezerv para biriminin ömrü ortalama 100 yıl civarıdır. Amerikan Doları henüz 19 yıldır rezerv para birimi görevini belirgin şekilde üstlenmekte. Yani daha ortalama 80 yıllık ömrü bulunmakta. Bu da uzun vadeli talebin Dolar'a olacağına önemli bir işaret. Tüm gelişmiş ve gelişmekte olan varlıklara karşı Amerikan Doları'nda olmak iyi bir yatırım olacaktır.
* Tekrar başa dönüyorum, G20 Liderler Zirvesi iki gün sonra unutulur ve piyasa normale döner. Risklerin büyük bir bölümü faaliyetlerini devam ettirecektir. Özellikle 2019 yılı içinde güvenli varlıklarda olmakta fayda var. Amerikan Doları'nın artık güvenli varlık talebi gördüğünü de unutmayalım. Hatta geçen yıl çokça bahsettim 2019 yılında Amerikan Doları, Altın ve Japon Yeninde kol kola yükseliş bekliyorum diye. Oldu mu oldu! Peki devam eder mi? / Evet eder.
*** Son olarak önemli bir soruyu cevaplandırayım. EURUSD paritesinde tekrar yükselişler yaşanabilir mi? ***
Geleceği temel analiz ile tahmin etmek çok zordur. Ancak teknik olarak inceleyince bir fikir edinebiliriz. Ben EURUSD paritesinde aylık mumlarla oluşturulmuş grafikte 1.60370 seviyesinden başlayarak 1.03502 seviyesine kadar devam eden düşüş hareketine Fibonacci Düzeltme Seviyelerini uyguladığım takdirde 38.2 düzeltmesi olan 1.25200 bölgesinden bir trend dönüşü yaşandığını görüyorum. Yani bu gösteriyor ki, ara ara yükselişler yaşansa dahi 1.03502 seviyesi altında yeni bir dip denemesi görme ihtimali oldukça yüksek.
* Yine sorularınız olursa yorum kısmından iletin. Ben bakım cevaplamaya çalışacağım.