Merhaba,
EURUSD grafiğine iyi bakmanızı rica ediyorum. Net olarak görüldüğü gibi aşağı yönlü bir trend içindeyiz. Ve son 7 iş gününde 1,0700/1,0670 aralığı 5 kere test edildi ve hiç birinde kırılamadı. Her deneme alıcıları karşımıza getirdi. Yukarıda ise 1,0790/1,0830 aralığı aynı dönemi içinde 4 kere test edildi ve hiç birinde kırılamadı.
Bu da yatay hareketlerin ısrarla devam ettiğini bizlere gösteriyor. Temel anlamda da çok mantıksız değil. FED Aralık ayı için faiz arttırımı konusunda sinyaller veriyor ancak %100 değil. Bu nedenle aşağı hareket düşünenler biraz çekinceli. Yukarı harekete geçenler de faiz artışı olabileceği tehlikesi ile çok ısrarcı davranamıyor. İşte tam bu noktada, bu aralığı doğru şekilde değerlendiren yatırımcılar güzel para kazandı.
Sonuç olarak elimizde 5 dip - 4 tepe var. Bu aralıklar hangi yönde kırılırsa, hareketin o yöne doğru hızlanma ihtimali kuvvetlenecektir. Hatta bu hızlı bir hareket de olabilir. Bu bölge kırılmadığı taktirde, piyasadaki oyuncular yukarı hareketleri geri çekilme fırsatı, aşağı hareketleri ise yukarı hareket fırsatı olarak kullanılabilir. Ancak destek aralığı kırılırsa 1,0623 ve 1,0566, direnç aralığı kırılırsa 1,0868 ve 1,0917 hedef olarak karşımıza gelecektir.
Serkan ULUDAĞ
Meksa FX
twitter.com/serkanuludagFX