EUR/USD için yeni gün açılışı ile analizleri yazmaya başaladığımız sırada, tam olarak ilk hedefin 1,3090 olduğunu belirtecekken, bu hedefe ulaştık bile. Tabi bunun da bir sebebi var, birazdan bahsedeceğiz.
Şimdi EUR/USD daki görünüme en baştan başlayalım ve taşları yerine tek tek koyalım. Elimizde ne var?
- 1,2820 nin üzerinde kaldığı sürece yukarı trend içinde olan bir parite,
- Kriz ile uğraşan bir Avrupa,
- Yunanistan ın ardından farklı AB ülkelerine ait sorunlar ve son olarak manşetlerde olan İspanya nın yardım talebi konusundaki söylentiler.
Bu tablo bize EUR/USD paritesindeki bu yükselişin uzun vadede devamının geleceğini söylemiyor. Yani buradan 1,3500 / 1,4000 bekleyenler için, şu anda iyi haberler veremiyoruz ne yazık ki. Fakat orta vadede İspanya nın yardım alma ihtimali çok güzel bir şeymiş gibi fiyatlanıyor. Düşünsenize, bir ülke ekonomisi artık dış yardıma muhtaç hale gelmiş ve bu konuda yardım istemesi çok olumlu bir gelişme şeklinde algılanıyor. Bu şekilde düşünenler olabilir, aslında duruma daha farklı yaklaşılmalı. Zaten bu kötü senaryolar fiyatlanıp Euro değer kaybettiği için, şu anda bu umut ışıkları küçük hareketlere neden oluyor. En son açılış sonrası da Moodys in İspnaya nın notunu düşürmemesi 30 piplik hareketlere(1,3060-1,3090) neden oldu. Bu da not indirimi gelmesine nasıl inanıldığının bir göstergesi. Şimdiki duruma baktığımızda, 1,3090 ın üzerinde tutunmaya çalışan bir parite ile karşılaşıyoruz. Bunu başarabilirse, 1,3135 e kadar hareketin devamı gelebilir. Ardından da 1,3160 1,3200 ve 1,3250 gibi hedefler karşımıza çıkacak. Fakat orta vadede bile daha fazlası gerçekten çok zor gözüküyor. Biz kısa vadede bu yukarı beklentimizi 1,3017 nin üzerinde kaldığımız sürece devam ettireceğiz. Ancak 1,3017 nin altına inmeyi başarırsak, 1,2972 ve 1,2900 a kadar tepkiler ile karşılaşılabilir.