Salı günü teknik olarak belirttiğimiz 1,2974 ün kırılmaması durumunda beklediğimiz bu geri çekilme aslında ekomik gelişmeler ile de desteklendi. Amerikadan gelen olumlu veriler, İspanya da ekonimik ve sosyal sisteme öfke duyan grubun ayaklanması bizim beklentimizi destekledi. Bu ayaklanma sadece bir avuç insanın pankart kaldırması olarak yorumlanmamalı. Ülkenin farklı şehirlerinden gelen katılımcıların katkısı ile 3 koldan başlayan bir isyan niteliğinde. Zaten son zamanlarda İspanya EUR/USD paritesini daha gibi gözüküyor. Peki Çok uzatmadan yeni günün analizine geçelim. Orta vadeli aşağı trend sabahki şablonlarımızda belirttiğimz trend çizgimizin altında kaldığı sürece devam ediyor. Şu an için bu kırılma seviyemiz 1,2970 seviyesinde ve zamanla 1,2950 seviyelerine yaklaşabilir. Buranın altında kalındığı sürece trend aşağı olmaya devam edecektir. Fakat uzun vade için bunu söyleyemeyiz. Yukarı trend devam ediyor. Bu gene görünüm ışığında kısa vadeli bir analiz yaparsak, bu gün 1,2885/1,2865 aralığına dikkat etmekte fayda var. Buranın kırılması durumunda 1,2833 e kadar geri çekilme beklenebilir. Fakat sadece buraya kadar. Burada günlük grafiklerde bulunan 200 günlük hareketli ortalamamız olduğunu hatırlatalım. Burası yukarı kıldıktan sonra yukarı trend hızlanmış ve bir daha buranın altına inememiştik. Bu nedenle buranın altında kalmadan daha fazlası beklenmemeli. Eğer bunu başarırsa yeni hedefler belirteriz ki şu anda orta vadede 1,2750 olduğunu belirteyim. fakat kısa vade için dikkat edilmesi gereken kırılma aralığımızın üzerinde kalırsak, tekrar yukarı tepkiler ile karşılaşmamız mümkün gözüküyor. Fakat ilk aşamada sadece 1,2950/1,2970 aralığına kadar. Buranın üzerinde çıkmadan 1,30 un üzeri hedeflenerek hareket edilmemeli. Bugün Merkel ile IMF Başkanı Bayal Lagarde ın görüşmesi de yakından takip edilecektir.
Serkan ULUDAĞ
FOREXPARK