Haftanın son günündeyiz…
Cuma günü piyasalar tam anlamıyla Yunanistan’a odaklanmış durumda….
Net ve kesin bir karar yok. Bilmekte mümkün değil..
Sonuç ya yazı tura atılacak, yada dışarıdan izlenecek..
Avrupa merkez bankası herşeyi kontrol edeceğini söylüyor, zaten bu seviyeye onların kontrolü ile gelmedik mi !!!
Doğal olarak bir yatırımcının şunu al, bunu sat herşey güzel olacak demesi zor ve muhtemelen sadece şans olur..
O zaman ne yapmak gerek sorusuna kendi düşüncemle cevap veriyim..
Eğer risk seviyorsanız para birimlerinde pair trade yapabilirsiniz. Bir uzun bir kısa gibi.. Bunlar neler olması sorusunda üç ürün var GBP/USD, EUR/USD ve USD/JPY.. yön ve karar global bakışını ve inandığınız yön olmalı..
Endek ve emtia ürünlerinde rakamlar belli.. İyimser havada altın ve endekler olumlu olabilir, kötü haberde endeksler ve emtialar satılabilr.. Bu durumda da pair trade emtia vs endeks iyi bir strateji olabili.. Yine yön tamamen inadığınız yön olmalı..
Bu üstekiler hedge dediğimiz her ne olursa olsun sizi bir tarafta koruyacak bir model.. Ancak risk iştahım büyük diyorsanız zaten her yatırımcı ne yapacağını çok iyi biliyordur.. UZUN veya KISA.. buna ben karışamam…
Ben ne yapacağım kısaca açıklıyım.. Çok düşük risk ve kaldıraçla, bu piyasaların bozuk rakamlandığını düşünüyorum.. Sabah yazdığım rakamlara göre pair trade yapacağım ve önemli destek ve dirençleri kullanarak bu girdaptan birşeyler çıkarmaya çalışacağım.. Tek bir ürün değil birden fazla ürünle volatilite trade etmeye çalışacağım..
Bu durumda ben ne Yunan halkına, ne Avrupa Merkez Banakasına nede bizdeki bu güçlü tutunuş ainanıyorum.. Rakamlarım bozuk ve düzelene kadarda bir tarafta uzun bir tarafta kısa olmak en mantıklısı gibi geliyor bana..
Herkese iyi hafta sonlar ve iyi tatiller..