Herkese merhaba,
Bilirsiniz: "Ateş olmayan yerden duman tütmez" derler. Bunun söylenme amacı açıktır. Eğer yanlış sinyaller alınıyorsa, mutlaka bazı şeyler yolunda gitmiyordur. Hafta içi Avrupa da yaşanan, Yunanistan konusundaki onca telaş sonucunda, kriz iyice büyüdü ve artık dumanın altında ateş olduğu anlaşıldı. AB ye göre Yunanistan müzakerelerden tek taraflı olarak ayrıldı. Yunanistan'a göre ise yunan halkını aşağılayıcı teklifler sonucu görüşmeler sonlandı. Kim haklı kim haksız, elbet tartışabiliriz. Ancak şu anda bizi ilgilendiren kısımla devam edelim.
Haberleri takip etmeyenler için kısaca özetlersek, Yunanistan 30 Haziran tarihindeki ödemesini gerçekleştirmek için kurtarma paketinin uzatılmasını talep etti. Bu ödeme için ek nakit girdisine ihtiyacı var. Ancak bu krediyi bulamıyor. Yunanistan'a bu konuda yardımcı olmak için bir çok teklif sunuldu, Yunanistan da bu teklifleri kendisine uyarlayarak karşı teklifler geliştirdi. Bir köprüde karşılaşan 2 inatçı keçi misali 2 taraf ta tavizsiz tekliflerin kabul edilmesini bekleyince, sonunda görüşmeler durdu. Eğer ödeme yapılamazsa IMF kapılarını artık Yunanistan a kapatıyor. Yunan halkı endişe içinde. Öyle ki bankalardaki mevduatlar git gide eriyor. Hafta sonu okuduğunuz tüm gazetelerde Yunanistan daki ATM kuyruklarını görmüşsünüzdür. Eğer bu yüzden bankalar da mevduatları kaybeder ve ülke içindeki finansal sistem de çökerse, işte o zaman çok ciddi bir kriz ile karşı karşıya kalan bir AB göreceksiniz. Ancak ECB de bu konudaki riskin farkında. Şu an için Yunanistan bankalarına sağladığı acil yardımı sabit tuttu. Ancak bir arttırım gelmezse sistemin çökme ihtimali şahsen mevcut. Banka nın temel işi para saklama hizmeti verip, o parayı yüksek faiz ile satmak. Eğer para yoksa, satacak bir şey de kalmayacak. Para bulmak için faizlerde ciddi yukarı hareketler gözlenmeye başlayacak. (Biliyorum hepsi çok yakından tanıdığınız senaryolar) Ancak yüksek faize rağmen hükümete güvenmeyen bir millet, Euro dan ya da AB den çıkma riskinin olduğu bu aşamada, parasını bankaya emanet etmekten kaçınabilir.
Sonuç olarak Anlaşma sağlanamadı. Yunanistan ve Avrupa için risk oldukça büyük. Yunanistan referandum kararı aldı. Finansal sistemin zarar görmemesi için bankalar ve borsanın tatil edilmesi kararı alındı.
EURUSD bu duruma nasıl tepki verdi derseniz? Tahmini çok zor değil. 170 pip ile başlayan sonrasında 200 pip'ten fazla bir düşüş ile haftaya başladık. 1.1000 sınırından 1,0950 ye kadar ulaştık. Şu dakikadan itibaren Yunanistan dan gelen haberlere çok daha fazla dikkat edin. Geçen haftaki gibi top çevirecek zamanları yok. 1,0960 desteğini kırmaya çalışan parite buranın altında kalıcılık sağlayabilirse 1,0888 ve 1,0813'e kadar devam ettirebilir. Ancak 1,0960 civarında bir takılma yaşarsak düzeltme hareketleri 1,1065 1,1115 1,1138 ve 1,1117 ye doğru devam edebilir. Ana trend aşağı olduğu için, Yunanistan tarafından olumlu bir algı oluşuncaya kadar ya da somut bir olumlu gelişme açıklanıncaya kadar yukarı tepkiler piyasadaki oyuncular tarafından geri çekilme fırsatı olarak algılanabilir. Eğer iş yoğunluğunuz ya da farklı mazeretler sebebi ile haber akışını takip edemiyorsanız, yüksek riskli pozisyonlar almadan, ve stop kullanmak koşulu ile çalışmanızı öneririm. Bir haberin neler yapabileceğini sanırım net olarak anladınız.
GBPUSD hafta sonu yaşanan gelişmelere kayıtsız kalmadı ama EURUSD gibi vahşi bir tepki vermedi. Burada geçen haftaki dip seviyesi olan 1,5665 in altında kalıcılık sağlanması durumunda 1,5633 ve 1,5550 ye kadar geri çekilme ilk aşamada gözlenebilirken, 1,5665 in üzerinde 1,5760 1,5796 ve 1,5847 hedefleri bulunmaktadır.
Herkese bol kazançlar
Serkan ULUDAĞ
twitter.com/serkanuludagFX