Bir yanda büyümesi gereken Türkiye, diğer taraftan çok büyüme aman cari açığın artar baskısından nasıl kurtulacağını bulana sanırım NOBEL ödülü vermek gerekir. Acaba son dönemde Türkiye’nin, Avrupa ülkelerinin içine düştüğü çıkmazdan pozitif ayrışarak öne çıkmasını istemeyenler mi bu “cari açık&büyüme” sarmalını çok fazla servis ediyor ve Türkiye nin hızını kesiyorlar bunu biz bilmiyoruz, büyük ağabeyler biliyor. Ama sonuçta gerçek olan şu, evet aşırı büyürsek cari açık artıyor ve bunu para politikalar ile çözmek demode ve imkansız gibi gözükmekte.
Ve tüm bu gelişmeleri izleyen İMKB kararsız , yükselse bir türlü düşse bir türlü oda işin içinden çıkamıyor ve filmin devamı görüp ona göre bir trende girecek ama bu gelişmeler paralelinde şu etapta 48.000- 55.000 bandın da git geller ile bu dönemi geçiştireceğe benziyor, tutunacak dal bulamayınca da Avrupa ve ABD piyasalarına gelen alım ve satımlara göre yön arayışına devam ediyor.
Diğer yandan Avrupa ve Amerikan piyasalarında ki sorunları, parasal tabanları genişleterek kısa vadeli çözümlerle ötelemeleri, kalıcı çözümlerden uzak ,günü kurtarma çabaları volatiliteyi artırırken, sermaye piyasalarında orta ve uzun vadeli projeksiyon çizmeyi imkansız hale getiriyor.
Yatırımcıların bu flu ortamda para kazanmayı hedeflemekten ziyade, para kaybetmeden bu dönemi geçirebilmeleri adına alternatif piyasalarda( özellikle sabit getirili) gezinmeleri uygun olabilir.
Bütün bu gelişmeler paralelinde;İMKB100 endeksin de 48.000 seviyeleri alım yönünde 55.000 seviyeleri satım yönünde ön plana çıkarken, 48.000 seviyesi aşağı yönlü çalışırsa stop-loss ların eklenmesi ile 44.000-42.000 aralığı uzakta değil, yukarıda ise olası olumlu gelişmelere paralel 55.000 kırılırsa 57.000-60.000 aralığı yıl sonu rallisinde hedef olabilir.