Son dönemde yakın coğrafayamız da cereyan eden ve tüm dünya ekonomisine zor zamanlar yaşatan, Avrupa' da ki borç krizine değinmek istiyorum. Hastaya teşhis koymak, etkili tedavi için çok önemli bir konu. Eğer erken teşhis olsaydı sanırım tedavi daha kolay olabilirdi, geldiğimiz nokta itibarı ile hastalığın ilerlemiş olduğu aşikar. Avrupa ekonomik birliğinin ardından son aşamaya geçilerek ortak para birimi uygulamasının asıl amacı, küçük ölçekli ekonomiler yerine, Avrupa coğrafyasın da ki ülkelerin birleşerek büyük bir ekonomik güç olmasıydı. Gözardı edilen en önemli nokta gün geldi ve büyük bir sorun olarak tüm dünyaya olumsuz etki yaptı. Peki neydi bu önemli nokta? bunu açıklamak gerekirse; 10 un üzerinde, ekonomik dinamikleri ve ölçekleri farklı olan, yani homojen bir yapıya sahip olmayan ülkelerin bir araya gelerek tek bir para birimi ile temsil edilmeleri, gelinen noktada , sıkıntı içerisinde olan bir Avrupa ülkesinin, faturasını, bir başka Avrupa ülkesinin ödemek zorunda kalarak kendi ülkesinin ekonomik durumunu bozması. Dolayısıyla, EURO tek para birimi, fantazi olarak denendi ve olmadı. Yunanistan'ın düştüğü zorluğun bedelini, Fransa ve Almanya halkı ödemek istemiyor, çünkü ilerleyen zaman diliminde, Yunanistan' sonra, İspanya'mı? İtalya mı? bu baskı ile, ekonomik durumu iyi olan Avrupa ülkelerinin halklarının cevabı seçim sandıklarına yansımaya başladı, önce Sarkozy şimdi sıra Merkel. Sonuç olarak Avrupa ülkelerinin vatandaşları, bir başka Avrupa ülkesin deki ekonomik sorunların faturasını ödemek istemiyor, haksız da değiller. Sonuç olarak EURO fantazisinin, sona ermekte olduğu izlenimi hergeçen gün artmakta, realize olma yoluna girmiş gözükmekte, yatırımcıların projeksiyonlarını yaparken EURO bölgesinin dağılma olasılığını gözardı etmemeleri lehlerine olabilir, tabiiki bu dağılma süreci bugünden yarına olmayacaktır, fakat süreç uzadıkça da Dünya piyasaları üzerinde bir karabulut olarak durmaya devam edecektir. Birde bu bölgeye dışardan yapılmış finansal yatırımları düşünürsek, konunun dünya piyasaları açısından ne kadar ehemniyet taşıdığını görebiliriz. Önümüz deki süreçte finansal piyasalar da gördüklerimiz muhtemelen göreceklerimizin garantisi olacaktır.