2011 yılının son haftasına girerken, yılın başında 66 binli seviyelerde olan İMKB 100 endeksi, yılın son haftasını 52 binli seviyelerde karşılıyor. Demek oluyor ki yıllık kayıp var endeks bazında ve bu kayıp yaklaşık %20 yi aşıyor, neticede 2011 yılı İMKB yatırımcısı açısından kayıplara neden olmuş gözüküyor. Diğer taraftan ilgi çekici nokta ise Avrupa ve Amerika' da çok ciddi bir kriz yaşanırken DAX endeksinde kayıp yıllık bazda %18 de kalırken DOW % 6 gibi bir rakamla bu yılı, 2011 açılışına göre artıda kapatıyor. Ama ülkemizde ekonomik durum onlardan daha iyi fakat kayıplar İMKB de yaşandı, sanırım İMKB onlara çok üzüldü ve siz fazla düşmeyin ben sizin yerinize düşerim mesajını verdi...
Neyse gelelim 2012 ye, İMKB nin özelleştirme sürecine girecek olması ve ekonomi yönetiminin hedefinde İMKB nin dünyanın ilk 10 borsası arasına girmesinin olması ve büyümeden taviz verilmeyeceği mesajlarını, arka arkaya sıraladığımız da, İMKB'nin 2012 yılında yatırımcısını sevindirme olasılığını artırıyor.
Bütün bu potansiyel olumlu gelişmelerin, önünü kesebilecek faktör olarak cari açık meselesi, yeri geldikçe ön plana çıkacaktır, ama bir olumsuz gelişme, üç olumlu gelişme karşısında durabilecek mi? bunu bize, yeni umut ve heyecanla beklediğimiz 2012 yılı gösterecektir, tüm yatırımcıların ve piyasa emektarlarının yeni yılını bu vesile ile kutlarım...