(TKP'nin dün yaptığı açıklama eklendi)
İSTANBUL, 18 Haziran (Reuters) - Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ekrem İmamoğlu'nun söyleminin desteklenmesi gerektiğine inandığını belirtti.
Demirtaş, "Bugün için İmamoğlu'nun söyleminin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü biz birlikte güzeliz" dedi.
"HDP olmadan, HDP'yi dışlayarak hiçbir şey yeterince güzel olmaz. Birileri de artık anlasın ki, 'zorla güzellik' de olmaz" diye ekleyen Demirtaş, 2016 yılının Kasım ayından beri cezaevinde bulunuyor.
AKP'nin 25 yıl aradan sonra rakibinin karşısında ilk kez düşük oy aldığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri 23 Haziran'da tekrar edilecek. Seçimde Ekrem İmamoğlu Millet İttifakı'nın, Binali Yıldırım ise Cumhur İttifakı'nın adayı olarak yarışıyor.
Reuters'ta dün yer alan bir söyleşide HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, milyonlarca Kürt seçmeninin Türkiye'de hak ve hukukun ayaklar altına alındığını gördüğünü belirterek, bu nedenle 23 Haziran İstanbul seçimlerinde Kürt seçmenlerin tercihinde bir değişiklik beklemediğini söyledi. eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde HDP seçmenine sandık başına gitme çağrısında bulunmuş ve seçmenleri aday çıkarılmayan illerde partinin stratejisine destek olmaya çağırmıştı.
Demirtaş, "Belirleyici etkimizi sadece kayyumlardan geri alacağımız şehirlerde değil, her yerde göstermek için tarihi bir fırsat var kapımızda. Aday çıkarmadığımız şehirlerde kullanacağımız stratejik oylar, gücümüzün göstergesi olacak" ifadesini kullanmıştı. AÇIKLAMASI
Öte yandan Türkiye Komünist Partisi (TKP) dün bir açıklama yaparak sandığa gitmeyeceklerini açıkladı.
TKP açıklamasında şöyle denildi:
"TKP 'İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'dur' derken onu ve temsil ettiği siyaseti değil, gelişkin bir adalet anlayışını savunuyordu. Bu anlayış, İmamoğlu'nun ve adayı olduğu ittifakın yinelenen seçime katılma kararını görmezden gelip etkili bir boykot çağrısı yapmamamızın da temel nedenidir.
"Ancak hem adalet anlayışımız hem de siyasi sorumluluğumuz, seçimlerin iptal kararına karşı takındığımız tavrı, yinelenen seçimlerde halkımıza dayatılan dinci ve piyasacı mutabakata karşı sürdürmeyi de zorunlu kılıyor."
Açıklamada, "TKP'liler, 23 Haziran'da birçok kişinin huzursuz olduğu ama şu anda sesini çıkarmadığı bu mutabakata mahkum olunmadığını göstermek, seçimden sonra ortaya çıkacak tehlikeli gelişmelere hazırlanmak, gericiliği meşrulaştırma çabalarına ortak olmamak için sandığa gitmeyecektir" denildi.
Açıklama şöyle devam etti:
"Bu bir boykot çağrısı değil, bir siyasi tutumdur. Partimiz, Türkiye'nin emekçi insanlarının bu siyasi tutuma 24 Haziran'dan itibaren daha fazla ihtiyaç duyacağı bilinciyle hareket etmektedir."
TKP 31 Mart seçimlerinde 10,349 oy almıştı.