Rodi Said
RAKKA, Suriye, 29 Ağustos (Reuters) - Suriye'deki Kürt militanların komutanlarından Nowruz Ahmed, Rakka kentini İslam Devleti örgütünden geri almak için süren mücadelenin iki ay içinde bitebileceğini ancak çarpışmaların daha yoğunlaşmasının beklendiğini söyledi.
Kürt YPG militanlarının etkin olduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Rakka komutasında yer alan Ahmed, "Rakka savaşının kesin olarak en zaman sona ereceğini bilemeyiz çünkü savaşın kendine özgü koşulları var. Ama çok uzun süreceğini düşünmüyoruz, planlarımıza göre iki aydan daha uzun sürmeyecek" dedi.
İslam Devleti 2015 yılından bu yana Irak'ta ve Suriye'de Irak'ın Musul kenti dahil, büyük toprak kayıplarına uğradı.
ABD önderliğindeki koalisyon ve Rusya'nın desteklediği Suriye ordusunun iki taraflı saldırılarıyla kaşı karşıya olan İD, Rakka'nın doğusundaki Fırat vadisindeki bölgelere çekiliyor.
Rakka kent merkezini el geçirmek için mücadele eden SDG güçlerine koalisyon uçakları havadan ve Amerikan özel kuvvetleri karadan destek veriyor.
Ahmed, SDG'nin şu anda Rakka'ya odaklandığını ve Irak sınırı yakınında ve tümüyle İD militanlarının denetiminde olan Deyr el Zor'a karşı bir saldırı için henüz plan yapmadıklarını söyledi.
Ahmed, Rakka'da 700 ila 1,000 kadar İD militanının kaldığının sanıldığını ve bunların kuşatılmış olan kentin merkezinde mevzilendiklerini söyledi. SDG Rakka'nın yüzde 60'ını ele geçirmiş durumda.
Ahmed'e göre Rakka'da İD militanlarının ailelerinin de içinde olduğu 5,000 ila 10,000 arasında sivilin bulunması, SDG'nin ilerlemesini zorlaştırıyor.
SDG ve müttefiki olan grupların, İD örgütünün çıkarılmasından sonra kenti yönetmek üzere bir sivil konsey kurduklarını söyleyen Ahmed, "Kalmamız istenmedikçe Rakka'da kalmayı düşünmüyoruz" dedi.
Suriye iç savaşından önce kadın hakları aktivisti olan Ahmed, YPG içindeki kadın militanları komuta ediyor.
Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir (Haberi çeviren Ayşe Sarıoğlu; Redaksiyon Ebru Tuncay)