Paul Carrel / Michael Nienaber
BERLİN, 20 Şubat (Reuters) - Almanya Başbakan Angela Merkel, lideri olduğu Hıristiyan Demokrat Birliği'nin(CDU) genel sekreterliği için yakın müttefiki Annegret Kramp -Karrenbauer'i önerdi.
Merkel böylece partisine taze kan getirmesi ve yerine gelecek kişiyi hazırlaması için gelen çağrılara yanıt vermiş oluyor.
Parti içinde Merkel sonrası döneme hazırlık olarak, geçen yıl yapılan seçimde oy kaybeden CDU'nun güçlendirilmesi görevinin, Kramp-Karrenbauer'e verilmesi önem taşıyor.
Annegret Kramp-Karrenbauer, parti içinde adının baş harfleri ile "AKK" olarak tanınıyor.
Kendisi de başbakan olmadan önce CDU genel sekreteri olan Merkel, Saarland eyaleti başbakanı olan Kramp-Karrenbauer'in "zor ve belirsiz bir zamanda", bu göreve "ciddi bir ağırlık" getireceğini söyledi.
Merkel'e, üst düzey görevlere yeni kişileri getirmesi ve kendisinden sonraki lideri göreve hazırlaması için CDU içinden baskı geliyor.
Merkel, 55 yaşındaki Kramp-Karrenbauer ile birlikte dün yaptığı basın toplantısında "Ayrı görüşlerimiz olsa bile, birbirimizi uzun süredir tanıyoruz ve birbirimize güvenebiliriz" dedi.
Kramp-Karrenbauer'in yeni görevine, 26 Şubat'ta yapılacak parti kongresindeki oylamadan sonra başlaması bekleniyor.
CDU genel sekreteri Peter Tauber, bir süredir devam eden sağlık sorunları nedeniyle görevini bırakıyor.
"MİNİ MERKEL"
Alman medyası tarafından bazen "mini Merkel" olarak adlandırılan Kramp-Karrenbauer, geçen yıl kendi eyaletindeki seçimlerdeki başarısıyla, Eylül ayında yapılan genel seçimde CDU'nun ülke genelindeki başarısını artırmıştı.
Kramp-Karrenbauer genel sekreterlik görevinde kendi parti içi çevresini kuracak, Merkel de CDU başkanlığını yürütmeye devam edecek.
Kramp-Karrenbauer, Saarland başbakanlığını bırakacağını ve "federal Alman cumhuriyetinin tarihindeki en zorlu siyasi evrelerden birinde" yeni görevini üstleneceğini söyledi.
Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.
(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ayşe Sarıoğlu)