UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, 2021 yılına ilişkin değerlendirmede bulundu.
Açıklama şöyle:
Geride bıraktığımız 2020 ve 2021 yılında küresel ticarette daha önce hiç yaşanmamış, farklı ve zorlu şartlar içinde mücadele etmek durumunda kaldık.
Henüz zor zamanlar tamamen atlatılmamış olsa da özellikle son bir yıldaki yükseliş trendi ileriye dönük ümitlerimizi ve heyecanımızı artırıyor. Üretimde ve ihracatta dünya sıralamasının üst basamaklarında yer alan, doğrudan ve dolaylı olmak üzere 2 milyon kişiye iş olanağı sağlayan çok büyük bir aile olan Tekstil ve konfeksiyon sektörleri olarak pandemi şartlarına rağmen yıl sonunda 30 milyar dolar ihracatla birlikte 18 milyar doların üzerinde bir dış ticaret fazlası gerçekleştirmiş olacağız. 2021 sonunda Birlik olarak da %30'un üzerinde artış ile 1,3 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştiriyoruz.
Pandemi koşullarında dünya pazar payını artıran ve Avrupa Birliği, BDT, Diğer Avrupa gibi yakın ve komşu bölgelerdeki ülkelerle ticari ilişkilerini daha da güçlendiren, ayrıca yeni pazarlarda çok farklı pazara giriş başarılarına da imza atan sektörümüzün geleceğinin son derece parlak oluğuna inancımız tam.
Teknoloji ve metotların üretime dâhil edilmesi, yenilikçi ürünler tasarlanması, üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi ve tekstil alanında ihracatta katma değerin artırılmasını desteklediğimiz programımızda vereceğimiz eğitimlerle kendisini geliştirmek isteyen, projesini melek yatırımcılar ve Start-Up geliştiricileri ile buluşturmayı amaçlayan ve geleceğini planlama hedefi olan girişimcilerimizin önünü açıyoruz. Amacımız tekstil ve hazır giyim alanındaki katma değer yaratabilecek fikirleri desteklemek ve girişimlerin potansiyel müşterilere ulaşabilmesinin önünü açmak.
ABD Almanya Birleşik Krallık İspanya İtalya Fransa Rusya gibi bizim için en önemli pazarlara yönelik çalışmalarımızı planlarken tekstil sektörümüzün çok güçlü olduğu iki alt ürün grubu olan Ev Tekstili ve Hazır Giyim Tekstilini dikkate alıyoruz. Her iki alanda da Avrupa'nın ve genel olarak dünyanın en güçlü ve güvenilir ticaret partnerleri arasında yer alıyoruz. Birliklerimizin katılımlarıyla ortak organizasyonlarımız ile sektörümüzün tanıtımını farklı mecralarda yapıyoruz. Hem dijital ortamda hem de fiziksel olarak birçok faaliyetimizi kesintisiz sürdürüyoruz. Bunlara örnek, PV New York, LA Textile Show, Munich Fabric Start, PV Paris, Denim by PV Milano gibi fuarları sayabiliriz. 2022 yılında da sektörümüze daha fazla sayıda etkinlikle katkıda bulunmayı hedefliyoruz.
Bildiğiniz gibi, ekonomimizin en önemli bileşenlerinden birisi olan ihracat, sürdürülebilir kalkınmamızı desteklerken aynı zamanda ülkemizin dünyaya tanıtımında da önemli bir rol üstleniyor. Dolayısıyla girişimcilerimizin, sanayicilerimizin ve ihracatçılarımızın ortaya koyduğu inovasyon başarıları, Ar-Ge becerileri ve yaratıcı girişimler, ihraç ürünlerimizin ve hizmetlerin hem değerini katlıyor hem de genel olarak ülkemizin tanıtımını sağlıyor. Temel hedeflerimizden biri "Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye" ve bu yolda da tasarımı, inovasyonu, Ar-Ge ve markalaşmayı en kritik önceliğimiz haline getirdik. Bugün bütün ilgili kurumlar ve firmalar hep birlikte dev bir Ar-Ge ve inovasyon hamlesi içerisindeyiz. Bu hamlelerimizi, bilim, teknoloji ve tasarıma dayalı dijital dönüşümü tamamlamış, bir "bilgi ekonomisine" çevirme yaklaşımı ile gerçekleştiriyoruz.
Ülkemiz keşfedilmeyi bekleyen birçok yeteneği ve her biri birer hazine sayılabilecek zihni bünyesinde barındırıyor. Bu yetenekleri cesaretlendirmek, bilgi açıklarını kapatmak, sektörle buluşturmak ve sonuçta da fikir ve projelerini ekonomiye kazandırmak hedefiyle gerçekleştirdiğimiz girişimcilik platformu "TechXtile Start-Up Challenge"ı bu yıl yeniliklerle üçüncü defa düzenledik
Ülke genelinde dış ticaret fazlası veren, kişi başı geliri yükselmiş, birçok alanda öncü olmayı başarmış ve küresel markalara sahip bir Türkiye idealiyle hedeflerimize doğru ilerlemeye devam edeceğiz.
-iDeal Haber Merkezi-