Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Kamiloğlu 2021 yılına ilişkin değerlendirmede bulundu.
Açıklama şöyle:
Türkiye geneli meyve ve sebze mamulleri ihracatı, 2021 Ocak-Kasım döneminde ise yüzde 20,4 artışla 1 milyar 844 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde UMSMİB'in ihracatı yüzde 24,8 artışla 212,5 milyon dolar olurken, Birliğin geriye dönük 12 aylık ihracatı ise yüzde 26 artışla 231,6 milyon dolara yükseldi
UMSMİB'in 2021 yılı ilk 11 aylık ihracatında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5'lik artış ve 38,6 milyon dolarlık ihracat rakamı ile Sebze, Meyve, Bitki Parçaları Konserveleri Sirkeli mal grubu birinci sırada yer aldı. Bu mal grubunu dondurulmuş sebzeler ve gazlı sular, maden suları ve gazozlar mal grubu takip etti. Bu dönemde en önemli pazarlar sırasıyla Almanya, Birleşik Devletler, Hollanda, Irak ve Birleşik Krallıktır oldu.
Yılın 11 aylık döneminde 46 milyon dolar ihracat yaptığımız Almanya, yüzde 16'lık artış ile toplam ihracatın yüzde 22 sinin gerçekleştirildiği ülke oldu. Birleşik Devletler yaklaşık 26 milyon dolar ihracat değeri ile en fazla ihracatın gerçekleştirildiği ikinci ülke olurken, Hollanda'ya 23 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirildi.
Türkiye 2020 yılında pandeminin zor şartlarına rağmen üretimini sürdürdü. Salgın döneminde önceliğin gıda ve hijyen ürünlerine yoğunlaşması üzerine de dünya genelinde bir talep artışı oluştu. Bu durum, mevcut pazarların yanı sıra pandemi döneminde yeni pazarların da doğmasına yol açtı. Öyle ki bugüne kadar bizden hiçbir şey talep etmeyen veya önümüzde engeller çıkaran ülkeler, bizden ürün talep etmeye başladı. Bu fırsatın devam ettirilebilmesi için sanayicinin ihtiyacı olan hammaddeyi doğru üretmesi bunun için de çiftçimizi desteklememiz gerekiyor.
-iDeal Haber Merkezi-