Turkish Cargo, tüm operasyonel süreçlerini yeni evi SMARTIST'te birleştirdi.
Kurumun açıklaması şöyle:
Kıtaları çevreleyen geniş uçuş ağını, Türkiye'nin eşsiz coğrafi avantajıyla birleştirerek başarı çıtasını her geçen gün yükselten Turkish Cargo, hava kargo taşıma faaliyetlerinin tamamını Mega Kargo Tesisi SMARTIST'te birleştirdi.
İstanbul Havalimanı'nın Nisan 2019 tarihinde hizmete açılmasıyla birlikte yolcu seferleri üzerinden gerçekleştirdiği kargo faaliyetlerini buraya taşıyan Turkish Cargo, kargo uçağı operasyonlarını ise Atatürk Havalimanı'nda sürdürmekteydi. Hava kargo markası, altyapısının tamamıyla hazır hale gelmesiyle birlikte, kargo uçağı faaliyetlerini de 72 saat süren geçiş operasyonuyla İstanbul Havalimanı'ndaki Mega Kargo Tesisine taşıdı. Bu büyük taşınmayla Atatürk Havalimanı'na veda eden Turkish Cargo, bundan sonraki tüm operasyonel süreçlerini hava kargo lojistiğinin yeni merkezi SMARTIST'ten yürütecek.
Turhan Özen: "Yeni yuvamız SMARTIST ile geleceğe hiç olmadığı kadar hazırız"
Türk Hava Yolları (IS:THYAO) Genel Müdür (Kargo) Yardımcısı Turhan Özen, SMARTIST'in tam kapasite operasyon başlangıcı ile ilgili olarak, "Geçtiğimiz 3 yıl boyunca her iki hub'ımızda da çok ciddi bir operasyon yürüttük. Atatürk Havalimanı'nda kargo uçaklarımızın, İstanbul Havalimanı'nda ise yolcu uçaklarımız ve paxfre* kapasitesini kullandık. Kargo uçaklarımızla 23 bin, paxfre olarak ise 6 bin olmak üzere yaklaşık 30 bin sefer gerçekleştirdik ve 2,5 milyon tonu Atatürk Havalimanı'ndan, 1,8 milyon tonu ise İstanbul Havalimanı'ndan olmak üzere 4 milyon tondan fazla hava kargo yükü taşıdık.
Şimdi ise hizmet kalitemizden ödün vermeksizin "dual hub" olarak başarıyla sürdürdüğümüz hava kargo faaliyetlerimizi, İstanbul Havalimanı'nda tek bir çatı altında birleştiriyoruz. Türkiye'nin hava kargo köprüsü Turkish Cargo olarak, bütün süreçleri otonom ve robotik sistemlerle donatılmış yeni yuvamız SMARTIST ile geleceğe hiç olmadığı kadar hazırız." ifadelerini kullandı.
-iDeal Haber Merkezi-