Pegasus (IS:PGSUS) CEO'su Mehmet Tevfik Nane Yeditepe Üniversitesi İZ Kariyer Festivalin'de konuştu. Öğrencilere tecrübelerini aktaran Mehmet Nane, gençlere konfor alanlarından çıkmalarını ve hata yapmaktan korkmamalarını söyledi.
Festivalin ilk gününde konuşan Mehmet Tevfik Nane'nin konuşması ise yoğun ilgi gördü.
Konuşmasına öğrencilerin merak ettiklerini sorarak başlayan Mehmet Nane, tecrübelerini, başarısızlarını, hayatındaki dönüm noktalarını ve kendine edindiği ilkeleri anlattı.
"Benim hayatımda çok başarısızlık var, çok kez duvara tosladım" diyen Mehmet Nane, "İlk başarısızlığım düzgün ve düzenli ders çalışmanın ne kadar önemli olduğunu öğretti. O günden sonra annem-babam, bana bir daha çalış demedi. Cebinizde götüreceğiniz derslerden biri bu olabilir. Asla yılmak yok. Son nefesinize kadar, hep gayret sarf edeceksiniz" diye konuştu.
"İlişkilerimden Değer Yaratmaya Çalışırım"
"Adam adama gerek, diye bir söz vardır. Bu benim hayatımda çok önemli oldu" ifadelerini kullanan Mehmet Nane, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsan kazanmak zor, kaybetmek kolaydır. Çünkü emek sarf etmeniz gerekir. Ben ilişkilerime emek sarf ediyorum, ilişkilerimden değer yaratmaya çalışıyorum. Yüzeysel ilişki kurmamaya çalışıyorum. Değer yaratmak çok önemli, bunu da koyun cebe..."
"Adaletli Olun"
Başarının anahtarlarından birinin, sorumluluğu alınan işin tamamlanması olduğunu kaydeden Mehmet Nane, adaletli olmanın ve bunu davranışlarla göstermenin de kendisi için önemli ilkelerden biri olduğunu vurguladı.
"Çizginizi ortaya koymanız gerek" vurgusunu yapan Mehmet Nane, gençlere "konfor alanınızdan çıkın" önerisinde bulundu. Mehmet Nane, "Zorlamazsan gelişim olmuyor. Hata yapmaktan asla korkmayın. İş yapıyorsanız hata yaparsanız" dedi.
Öğrencilerin sorularını da alan Mehmet Nane, Türkiye'de yaşanan krizlerle nasıl başa çıktıkları ile ilgili bir soruya, şöyle yanıt verdi:
"Bizim bu zorlu süreçleri aşabilmek için şunlara dikkat etmemiz gerekiyordu: Nakit, kapasite, maliyet, müşteri, atalet. Hiçbir zaman atalete kapılmamak gerekiyor. Biz ne yapıyorsak inatla, ısrarla, ilk kez yapan birinin heyecanıyla yaptık."
-iDeal Haber Merkezi-