2020 ilk çeyreğinden itibaren dünyayı etkisi altına alan pandeminin etkilerini 2020 ve 2021 sezonlarında derin şekilde hisseden Türk turizm sektörü, gösterdiği müthiş direncin ardından, 2022 yılında tekrar atağa kalkarak dünya turizminde öne çıkmayı başarmıştır. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ülkemize gelen yabancı turist sayısı yüzde 87 artışla yaklaşık 40 milyona yükselmiştir. Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerginlik her ne kadar sezon başında bir belirsizlik yaratmış olsa da Haziran ayından itibaren özellikle Avrupa ve Ortadoğu kaynaklı yoğun ziyaretçi akını, sektörde genel tabloyu dolayısıyla da şirketimizin gelirlerini olumlu yönde etkilemiştir. Bu dönemde geçmiş yılın aynı dönemine göre ortalama fiyatlarımız ve doluluk oranlarımız tesislerimizde ciddi artış göstermiştir.
Bu sezon 206.557 yatak geceleme ile yüzde 56'lık artış kaydedildi
Geçen yılın aynı döneminde 132.165 yatak geceleme gerçekleşirken, bu sezon yüzde 56'lık artışla 206.557 yatak gecelemeye ulaşılmıştır. Tesislerimizin bulunduğu Antalya'da satışların ivme kazanması Haziran ayını, Marmaris'te ise Temmuz ayını bulmasına karşın, artan talep ve bu talebin yarattığı fiyat artışları cirolarımıza olumlu yansımış ve Şirketimizin cirosunda geçen yılın aynı dönemine göre ciddi artış kaydedilmiştir.
TL bazında ciro yüzde 184, FAVÖK yüzde 260, Euro bazında ise ciro yüzde 61, FAVÖK yüzde 104 arttı
Martı Otel İşletmeleri geçen yıl ilk 6 aylık dönemde 105 milyon TL olan cirosunu bu sene yüzde 184 oranında arttırarak 301 milyon TL'ye yükseltmiş, FAVÖK ise operasyonel olarak başarılı geçen yaz sezonunda yüzde 260'lık artışla 28,2 milyon TL'den 101,4 milyon TL'ye ulaşmıştır. Geçen yılın ayı döneminde Euro cinsinden 10,3 milyon Euro olan ciromuz yüzde 61 oranında artarak 16,6 milyon Euro'ya, FAVÖK ise 2,7 milyon Euro'dan yüzde 104 artışla 5,6 milyon Euro'ya ulaşmıştır. Şirketimizin fonksiyonel raporlama para birimi olan Euro'nun Amerikan Doları karşısında değer kaybetmesiyle, finansal borçlardan kaynaklanan kur farkı giderleri, operasyonel olarak çok başarılı bir yıl geçirilmesine rağmen, şirket net karlılığını negatif olarak etkilemiş ve 99,6 milyon TL'lik bir zarar oluşmuştur.
Kısa vadeli borçlar hızla azaldı, likidite arttı
Finansal oranlara baktığımızda, likidite ve borçlanma oranlarındaki iyileşme sermaye artırımı sonrası daha da hızlanmıştır. Sermaye artırımının ardından kısa vadeli borçlar hızla azalmış ve şirket likiditesi artmıştır. Brüt karlılık oranında artan maliyetler kaynaklı çok hafif bir düşüşe karşılık, kur farkı giderlerinin çok hızlı yükselmesiyle net karlılık negatife dönmüştür.
-iDeal Haber Merkezi-