Hektaş (IS:HEKTS)'ın uzun vadeli ve stratejik büyüme hedefleri doğrultusunda atmış olduğu adımlarla ilgili haber ve röportajlarınyer aldığı kurumsal yayını 'AKILLI TARIM' dergisinin 6. sayısında yer aldı.
OYAK Tarım Hayvancılık Grup Başkanı HEKTAŞ Genel Müdürü M. Levent ORTAKÇIER'in açıklaması şöyle:
2020 yılını Covid-19 mücadelesiyle geride bırakırken, bu yılda da hastalıkla mücadele evrensel olarak devam etmektedir. Bu doğrultuda insanlık için çalışan ve aşı geliştiren bilim insanlarımıza ve sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunarım.
Ayrıca, güvenli gıdaya ulaşmamızı sağlayan, pandemi sürecinde tüm zorluklara rağmen ülkemizi tarımsal üretimde zorda bırakmayan siz değerli üreticilerimize, bayilerimize ve ziraat mühendislerimize şükranlarımı sunarım. HEKTAŞ olarak siz sahada emek harcarken, biz de yaptığımız işlerle sizin yanınızda oluyoruz. Ülkemiz tarımına daha iyi nasıl hizmet ederiz sorusuyla yolumuza devam ediyor, bu yolda her zaman kendimizle yarışıyoruz. OYAK Tarım Hayvancılık şirketi vizyonuyla Ar-Ge çalışmalarımızı en üst seviyede ilerletiyor, projelerimizin çıktılarını alarak hedef olarak başladığımız herçalışmayı nihai sonuca eriştiriyoruz. OYAK'ın Türk tarımına bir armağanı olan, Bursa Orhangazi'de 07 dönümlük alana inşa etmeye başladığımız Tarımsal İnovasyon, Eğitim ve Deneyim Merkezi'nde tarımsal üretimdeki yeni teknolojiler ve modern üretim tekniklerini uygulamalı olarak üreticilere, bayilere, akademisyenlere, öğrencilere kısacası tüm paydaşlarımıza göstereceğiz.
Tarımsal İnovasyon Eğitim ve Deneyim Merkezi'nin en önemli amçlarından biri "bilimsel ve teknolojik çalışmalarla" güvenli gıda konseptini hayata geçirmektir. Tarımdaki gelişmeleri görerek ciddi bir öngörüyle hayata geçirdiğimiz Orhangazi projesi, dünya çapında bir projedir. Burada düzenlemeyi planladığımız eğitim faaliyetleriyle yıllık ortalama 5 bin üzerinden 5 yılda toplam 25 bin üreticimizi burada ağırlamayı hedefliyoruz. Bu sayımızda Orhangazi projemizi anlatmak ve sizleri bu heyecanımıza ortak etmek istedik.
Şirketimizin hızlı büyüme süreci 2021 yılında da devam edecektir. Dünyayı etkileyen küresel iklim değişikliğine bağlı kuraklık ve "hayvan sağlığı" olmak üzere iki konuda stratejik iki yatırıma birden imza atacağız. HEKTAŞ olarak bu kapsamda, daha az suya ihtiyaç duyan ve her türlü iklim koşuluna uyumlu tohum geliştiren Avustralya kökenli girişim sermayesi şirketi Agriventis Technologies Pty Ltd'yi ve hayvan sağlığı alanında veteriner tıbbi ürün üretimi yapan Arma İlaç'ı satın alma kararımızı açıkladık.
2019'un Şubat ayında bünyemize kattığımız AKÇA Tohumculuk ile tohum alanındaki çalışmalarımız hız kazandı. Şubat 2021'de iki adet siyez buğday çeşidimizi tescillemeyi planlıyoruz. Bu çeşitler, Türkiye'deki tescillenen ilk siyez buğdayı çeşitleri olacak.
Pandemide uygulanan kısıtlamalar sebebiyle siz değerli paydaşlarımızla fiziksel olarak yan yana gelemesek de ihtiyaç duyduğunuz her türlü konuda farklı iletişim kanalları ile pandemide sizlerin yanında oluyoruz. HEKTAŞ Akıllı Asistan uygulamamızı da bu doğrultuda güncelleyerek sizin için bir dijital asistan hâline getirdik.
Dijital ortamda arttırdığımız iletişim çalışmalarıyla 2 milyon 600 bin kişiye eriştik.
Tarımsal Üretimde Uzaktan Görüntüleme Sistemlerinin Millileştirilmesi Projesi kapsamında, 2021 yılı üretim sezonunda, HEKTAŞ Turna ile hizmet vermeye başlayacağız. Öncelikli hedefimiz üreticilerimizin yanında olarak onlara en iyisini sunmak. HEKTAŞ Turna, ülkemizin yerli tarım teknolojilerini kullanmasında öncü olacaktır.
2020 yılı yine başarılarımızın ödüllerle taçlandırıldığı bir yıl oldu. HEKTAŞ Akıllı Asistan mobil uygulamamız "TİSK Ortak Yarınlar Ödül Programı"nda "Dijitalleşme Kategorisi"nde ödüle layık görülürken, Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen "2020 Sektörel Performans Ödülleri"nde "Büyük Ölçekli Kuruluş Büyük Ödülü"nü de kazandık.
"Türkiye'nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri" araştırmasında, tohumculuk ve bitki ıslahı sektöründe 2019 cirosuna oranla en fazla Ar-Ge harcaması yapan 1'inci şirket olurken, Türkiye'deki tüm şirketler sıralamasında ise 121'inci sırada yer aldık.
Bütün bu gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizlerle birlikte sürdürülebilir başarımızın daim olacağına inanıyoruz.
-iDeal Haber Merkezi-