Güral Porselen tarafından yapılması planlanan krom ocağı projesi ile ilgili ÇED süreci başladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının açıklaması şöyle:
BALIKESIR ili DURSUNBEY, ilçesi BALIKESİR İLİ, DURSUNBEY İLÇESİ, RN.200808630 (ER.3172710) RUHSAT NOLU SAHA mevkiindeki GÜRAL PORSELEN MADENCİLİK SAN. VE TİC. A.Ş. tarafından yapılması planlanan KROM OCAĞI projesi ile ilgili olarak BALIKESIR Valiliğimize sunulan P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 16. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.
Güral Porselen Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından Balıkesir ili, Dursunbey ilçesi, 200808630 ruhsat ve 3172710 erişim numaralı 1.832,68 ha'lık maden ruhsatlı saha içerisinde "Krom Ocağı" açılıp işletilmesi planlanmaktadır. Belirlenen ÇED alanlarında açık ocak üretim yöntemi ile faaliyet gerçekleştirilecektir.
Maden üretim faaliyetleri madenlerin bulundukları alanda yapılması zorunlu projelerdendir. Dolayısıyla proje yerinin alternatifi bulunmamaktadır. Planlanan krom ocağında patlatmalı açık ocak üretim yöntemiyle faaliyet yapılacaktır. Krom madeninin sert bir yapıya sahip olması nedeniyle patlatmalı şekilde üretim yapılması planlanmaktadır. Proje kapsamında toplamı 24,75 hektar büyüklüğünde 3 adet ÇED poligonu belirlenmiştir. Bu alanlarda açık ocak üretim yöntemi ile faaliyet gerçekleştirilecektir.
Açık ocak kapasitesi 220.000 ton/yıl (20.000 ton/yıl cevher, 200.000 ton/yıl pasa) olacak şekilde planlanmıştır. İşletmede 12 personel çalıştırılacaktır.
Kadastro haritasına göre belirlenen ÇED alanlarının 23,07 hektarı orman sayılan alan içerisinde arazisinde kalmaktadır. Geriye kalan 1,68 hektarlık alanın 1,38 hektarı şahıs (ziraat) arazisi içerisinde, 0,3 hektarı hazine arazisi içerisinde kalmaktadır. Orman sayılan alanlarda faaliyete başlanılmadan önce Orman Bölge Müdürlüğünden gerekli izinler alınacaktır. Orman Genel Müdürlüğü görüşü doğrultusunda proje alanı içerisinde başka bir alana taşınması (ağaç kesimi yapılmadan) gereken ağaç türlerinin olması durumunda gerekli taşıma işlemleri gerçekleştirilecektir. Orman Bölge Müdürlüğü'nden alınacak orman izinleri doğrultusunda alınan izin alanı içerisindeki bulunan taşınması mümkün olmayan ağaçların kesimi yapılacaktır. Proje kapsamında kesilecek ağaçların kesiminden önce Orman Genel Müdürlüğü'nden uygun görüş alınacaktır.
Proje kapsamında belirlenen alanlar içerisinde bulunan tarım arazileri ile ilgili olarak taşınmaz sahiplerinden muvafakatname alınacak veya taşınmaz satın alınacaktır. Bununla birlikte İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden tarım dışı kullanım izin belgesi alınacak ve gerekli görülmesi halinde toprak koruma projesi hazırlatılacaktır.
Proje kapsamında akışkan ve mevsimlik akış gösteren kuru dere yataklarına katı veya sıvı atık atılmayacak, malzeme doldurulmayacak, dere yataklarından malzeme temin edilmeyecek, doğal akışları değiştirilmeyecektir.
-iDeal Haber Merkezi-