Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) Avrupa Birliği'nin finansal desteğiyle hayata geçirdiği projenin en önemli aşamalarından biri daha hayata geçiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte yürütülen projenin faydalanıcılarının iş olanaklarını artırmak için tarım sektöründen iş insanları ile ortak toplantılar yapılıyor. Bu kapsamda Adana İl Tarım Müdürlüğü tarafından organize edilen son toplantıda FAO yetkilileri, Bakanlık temsilcileri ve gıda-tarım sektöründen iş insanları bir araya geldi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Adana İl Tarım Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler şube Müdürü Birsen Ergün "Özel sektör işbirliğinin projenin başarısında ve istihdamın arttırılmsında büyük önem arz etmektedir" dedi. Ergün Adana nın önemli bir tarım merkezi olduğuna işaret ederek "FAO projeleri vasıtasıyla son yıllarda önemli başarılar ortaya konluduğunu ifade etti.
Alan'ın konuşmasının ardından kürsüye gelen FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık FAO'nun Türkiye'deki faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi sundu. Geçici Koruma Altindaki Suriyeliler (GKAS) ve ihtiyaç sahibi ev sahibi topluluklara tarımsal konularda eğitim verildiğinin altını çizen Selışık, proje faydalanıcılarının ekonomiye kazandırılmaları için özel sektör işbirliliğinin gerekliliğini vurguladı. Selışık ayrıca "İl müdürlüğü bünyesinde kurulan İŞKUR hizmet noktaları vasıtasıyla eğitimini tamamlamış kursiyetlere rahatlıkla ulaşılabileceğini ve istihdama yönelik özel sektör işbirliğinin arttırılmasının gerekllidir" ifadelerini kullandı.
Projenin saha koordinatörü Dr.Baran Kenan Polat ve Tarımsal geçim kaynakları ve Hayvancılık Uzmanı Dr. Halit Çınar da mesleki eğitim, iş başı eğitimler, Uygulamalı Çiftçi Okulları, İŞKUR Hizmet Noktaları, hibeler, sosyal sigorta pirimleri ile ilgili bilgi paylaşımında bulundular.
Toplantıya katılan özel sektör temsilcileri ise kalifiye elemana duyulan ihtiyacı ve projeden beklentilerini anlattı.
FAO'nun 2019 yılı sonunda AB'nin finansal desteği ile başlattığı "Sosyoekonomik Entegrasyonun Desteklenmesi ve Geçim Sağlama İmkanlarının Yaratılması aracılığıyla Türkiye'de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılığının Geliştirilmesi" projesinin en önemli başlıklarından biri de proje faydalanıcılarının istihdam olanaklarını artırmayı hedefleyen özel sektör işbirliği. Bu kapsamda projenin uygulandığı 10 ilde özel sektör, meselek birlikleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, çiftçiler ve muhtemel iş sağlayıcılarla işbirliğini arttırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla toplantılar bir dizi toplantılar gerçekleştiriliyor.
Özel sektör istişare toplantılarının yanısıra bu toplantıları destekleyecek olan ve önümüzdeki aydan itibaren başlayacak iş fuarlarında muhtemel iş sağlayıcılar ile mesleki eğitimlerini tamamlamış proje faydalanıcılarının bir araya getirilerek FAO'nun mesleki eğitimden geçen kalifiye işçiler için istihdam olanağı yaratılması hedefleniyor.
-iDeal Haber Merkezi-