Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Doğu Akdeniz'de Fransa, BAE ve Almanya gibi ülkelerin arkasına sığınarak Türkiye'ye meydan okuyan Yunanistan'a sert çıktı. Çelikus, "Yunanistan aklını başına toplasın. Dün nasıl Moğol istilasını püskürtmüşsek bugün de batıdan gelmekte olan bu istilayı esnaf ve sanatkarlar ve Türk milleti olarak püskürtürüz" dedi.
ESDER tarafından yapılan açıklama şöyle:
Yunanistan'ın Ege denizinde ve Ege denizinden Akdeniz'e geçiş yolları üzerinde karasularını 12 deniz miline çıkarmasına Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'nden sert tepki geldi. Doğu Akdeniz ve Ege'de yaşanan gelişmeleri değerlendiren ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Yunanistan'ın ve bu ülkeye destek veren Fransa ve Almanya'nın Türkiye'nin elini kolunu bağlamak istediğini dile getirerek, " Buna ne Türk devleti ne Türk halkı ne de Türk esnaf ve sanatkarı izin vermez" ifadelerini kullandı. İki ülke vatandaşları arasında düne kadar sınır alışverişleri ve turizm gezileriyle komşuluk ilişkilerinin geliştiğini hatırlatan Çelikus, Yunanistan'ın akıl almaz talebiyle bu ilişkilerin zarar görmemesini istedi. Başkan Mahmut Çelikus, "Ülkemize gelen Yunan halkı, sınır illerimizde alışveriş yaparken bir komşuluk doğmuştu. Türkler de Yunan adalarına giderek komşuluk ilişkileri gelişiyordu. Karşılıklı yapılan alışveriş ve turizm ile birlikte komşuluk ilişkileri gelişiyordu. Ancak son dönemde Yunanistan'ın akıl almaz talebiyle kıta sahanlığını 12 mile çıkarması, Ege'yi tamamen Yunan gölü haline getirmektedir. Türk gemileri de Karadeniz'den Akdeniz'e Yunan izniyle geçemeyecek duruma gelmektedir. Öte yandan Akdeniz'de de Mais adası bahane edilerek orada da bir kuşatma yapılmakta. Dolayısıyla Türkiye'yi karaya hapsederek elini kolunu bağlamak istemekteler. Buna ne Türk devleti ne Türk halkı ne de Türk esnaf ve sanatkarı izin vermez. Bu nedenle başta Yunanistan olmak üzere Almanya, Faransa aklını başına alsın. Bin yıldır biz bu topraklardayız. Bu topraklar ahilerle, esnaf ve sanatkarlarla yoğrulmuştur. Dün nasıl Moğol istilasını püskürtmüşsek bugün de batıdan gelmekte olan bu istilayı esnaf ve sanatkarlar ve Türk milleti olarak karşılığını verir, püskürtürüz" ifadelerini kullandı.
GÜN BİR OLMA GÜNÜDÜR
"Buradan hükümete ve muhalefete de seslenmek istiyorum" diyen Çelikus, "İç politikada karşılıklı söylemlerin daha yumuşatılması ve özellikle ana muhalefetin milli bir duruş sergilemesi, içeride sosyal barışı sağlayacak söz, davranış ve eylemlerde bulunması hayati önem taşımaktadır. Gün birlik beraberlik olma günüdür. 83 milyon halkımızın kalbinin birlikte çarptığı Türkiye'ye, hiçbir dış güçler zarar veremez. Hepimiz aynı geminin içindeyiz. Kardeşlik bağlarını güçlendirmemiz lazım. Bu konuda ESDER olarak elimizden gelen tüm gayreti seferber ediyoruz ve edeceğiz" değerlendirmesini yaptı.
-iDeal Haber Merkezi-