Eczacıbaşı İlaç ile Bozlu Grubu arasında, Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %3'ünün satışı ile ilgili pay devir sözleşmesi imzalandı.
KAP açıklaması şöyle:
18 Ağustos 2017 ve 31 Ekim 2017 tarihlerinde yaptığımız özel durum açıklamalarında ayrıntılı olarak ifade edildiği üzere, iş ortaklığımız Eczacıbaşı Monrol Nükleer Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Eczacıbaşı-Monrol) ortakları tarafından imzalanan "Ortaklık Anlaşması"nın tadili amacıyla hazırlanan ve 31.10.2017 tarihinde yürürlüğe giren "Tadil Protokolü" kapsamında,
- Eczacıbaşı-Monrol'ün sermaye artırımı sonrasında 31.10.2017 tarihi itibarıyla Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %84'ü Eczacıbaşı Grubu'na (%83,996'sı Şirketimize, %0,002'si Eczacıbaşı Holding A.Ş.'ye ve %0,002'si EİP Eczacıbaşı İlaç Pazarlama A.Ş.'ye ait olmak üzere) ve %16'sı Bozlu Grubu (Şükrü Bozluolçay ve Uğur Bozluolçay)'na ait olmuştur.
- Eczacıbaşı Grubu, Eczacıbaşı-Monrol'ün genel kurul tescil tarihi'nden (03.11.2017 tarihinde tescil edilmiştir) itibaren 5 yıl içerisinde, Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %9'una tekabül eden payları Bozlu Grubu'na (Eczacıbaşı-Monrol'deki ortaklık oranı %25'e çıkacak şekilde) satmayı, Bozlu Grubu da, genel kurul tescil tarihi'nden itibaren 5 yıl içerisinde, Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %9'una tekabül eden payları Eczacıbaşı Grubu'ndan satın almayı "taahhüt" etmişlerdir.
- Tadil Protokolünde belirtilen "taahhüt" çerçevesinde, Bozlu Grubu'nun ilk etapta, Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %3'üne tekabül eden 525.000 adet payı satın alma talebi üzerine Eczacıbaşı Grubu ile Bozlu Grubu arasında 27 Ekim 2020 tarihli pay devir sözleşmesi imzalanmıştır.
- 27 Ekim 2020 tarihli pay devir sözleşmesi kapsamında, Eczacıbaşı Holding A.Ş., Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %0,00168'ine karşılık gelen 294 adet payını, EİP Eczacıbaşı İlaç Pazarlama A.Ş., Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %0,00168'ine karşılık gelen 294 adet payını, Şirketimiz ise Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %2,99664'ünü temsil eden 524.412 adet payını, "Tadil Protokolü"ndeki esaslara göre hesaplanan toplam 759.846,55 Avro satış bedeliyle (Şirketimizin payına düşen tutar 758.995,53 Avro'dur) Bozlu Grubu'na satarak payların devrini gerçekleştirmişlerdir.
Satış sonrasında Eczacıbaşı-Monrol'ün sermayesinin %81'i Şirketimize, %19'u ise Bozlu Grubu'na ait hale gelmiştir.
Pay devri sonrasında Eczacıbaşı-Monrol'ün mevcut yönetim kurulu üye yapısında herhangi bir değişiklik olmamıştır.
-iDeal Haber Merkezi-