Borsa İstanbul'da gong Hun Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. için çaldı.
Hun Yenilenebilir Enerji A.Ş.'nin halka arzı tamamlandı. Halka arz edilen paylar Ana Pazar'da "HUNER" koduyla işlem görecek.
Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun törende yaptığı konuşmada,
"Değerli misafirlerimiz,
Hun Yenilenebilir Enerjinin bugün işlem görmeye başlaması nedeniyle düzenlenen halka arz törenine, borsamıza hoş geldiniz.
Enerji, hayatın her alanında, özellikle sanayide ve büyümede, çok büyük önem arz ediyor. Bu nedenle, yenilenebilir enerji alanında kapasitelerin geliştirilmesi, ülkemizin kalkınmasında önemli bir rol oynarken dışa bağımlılığımızı da azaltacaktır.
Geçen yıl enerji sektöründe faaliyet gösteren birçok şirket Borsamızda işlem görmeye başladı, aramıza katıldı. Böylece bu şirketler sermaye piyasası aracılığıyla finansman sağladılar. Bu finansman ile, yeni santraller kurdular, enerji nakil hatlarını güçlendirdiler, kapasitelerini arttırdılar ve faaliyetlerini genişlettiler. Bu büyümeden pay almak isteyen çok önemli sayıda yatırımcı bu şirketlere ilgi gösterdi. Böylece, bu şirketler Borsamız aracılığı ile yatırımcılarla buluştu. Bu bu yüksek ilgi sene de devam etmektedir. Hun Yenilenebilir Enerji de halka arzdan elde ettiği gelirle kapasitesini arttırmayı planlamaktadır. Büyümesini ve karlılığını Borsamız aracılığı ile yatırımcılarıyla paylaşmak üzere bugün çok hayırlı bir yola çıkmıştır.
Borsa olarak gerek halka arzlarla, gerekse sürdürülebilirlik çalışmalarımızla yenilenebilir enerji sektörüne destek vermeye devam edeceğiz. Geçen sene sürdürebilirlik endeksimizin hesaplama metodolojisini değiştirmiştik. Bu sene de Borsamızda işlem gören şirketlerimize ayrı ayrı destekleyici eğitimler vermeye başladık. Sürdürebilirlik alanında daha dinamik ve daha etkin bir ekosistem kuruyoruz. Tüm şirketlerimizi çevresel, sosyal ve yönetsel konularda daha iyi bir gelecek oluşturabilmek için bu çalışmalarımıza katılmaya davet ediyorum.
Değerli misafirlerimiz,
Hun Yenilenebilir Enerjinin, gelen yüksek taleple, toplam 237 milyon TL halka arz tutarı ile ve 243 bin yatırımcıya gerçekleştirilen satışla başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir. Bu başarılı halka arz sürecinde emeği geçen herkese, tüm şirket çalışanlarına, aracı kuruma, teşekkür ediyorum, sermaye piyasalarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Hun Yenilenebilir Enerjiye Borsamız ailesine hoş geldiniz diyorum." dedi.
-iDeal Haber Merkezi-