Investing.com - Shiba Inu ekosistemi için hafta sonu son derece önemli mekanizma devreye alındı. Shiba Burn Portal, 23 Nisan’da hayata geçirilerek SHIB tokeni için önemli bir yakım mekanizması devreye alınmış oldu.
Shiba fiyatı için olumlu olacağı düşünülen yakım mekanizmasıyla SHIB token arzının kontrol altında tutulması amaçlanıyor. Böylece kripto varlık fiyatında istikrarlı bir yükseliş bekleniyor. Shib Burn portal, sadece 23 Nisan tarihinden bu yana çalışmasına rağmen rakamlar, 2022’nin ilk aşamalarından bu yana yakılan toplam miktarın geçildiğini gösteriyor.
Sadece 2 gündür faaliyette olan yakım mekanizmasıyla 16 milyar SHIB tokeni yakıldı. 2022 yılının başından bu yana yakılan SHIB tokeni ise 12,7 milyar dolar olarak bildirildi.
2 günde 16 milyar SHIB tokeni yakıldı
Shiba kullanıcıları, portal üzerinden SHIB tokeni alıp yakabiliyorlar. Son iki günlük işlemlere bakıldığında son derece popüler bir uygulama olarak görülüyor. Öyle ki kullanıcılar, son iki günde 382 yakım işlemiyle 2,9 milyar Shiba yaktı.
Peki, kullanıcılar neden kripto varlıklarını yakıyorlar. Bunun en mantıklı açıklamaları arasında yakım işlemiyle RYOSHI token ödülü kazanmaları gösterilebilir.
SHIB tutanların sayısı artmaya devam ediyor
Bu aralar Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasına bağlı olarak ilk akla gelen kripto varlık Dogecoin oldu. Haliyle Shiba Inu, Dogecoin’in bu haftaki yükselişinin gölgesinde kaldı. Ancak SHIB tutan yatırımcılarının sayısı yukarı yönlü bir ivmeye sahip.
İstatistiklere göre geçen hafta boyunca SHIB tokeni tutan yatırımcıların sayısı, 1.134.162'den 1.139.029'a yükseldi.
Shiba Inu fiyatı ne durumda?
Uzun zamandır üzerinde konuşulan yakım mekanizmasının devreye alınması ve ilk sonuçlarının olumlu olması, Shiba Inu fiyatının da hızlı toparlanmasına neden oldu. Dün 0,000022 dolara kadar gerileyen SHIB, gün içi işlemlerde 0,000024 dolar desteğine geri döndü.
13,27 milyar dolar piyasa değeriyle 15 sırada bulunan Shiba Inu, son 24 saatte yüzde 2,5 oranında değer kazandı. Ancak son bir haftalık performansına göre yüzde 4’e yakın değer kaybı devam ediyor.
Yazar: Günay Caymaz