Daha önceki yazımda yaklaşmakta ve belki de şu an içinde olduğumuz Mega trendden bahsetmiştim. Şu anda bu trendden para kazananlar olabileceği gibi trend sürerken aldıkları hisselerden zarar edenler de olacak yada zarar etmeseler bile herkes para kazanırken para kazanamamak sinirleri bozacak. Geçmiş tecrübelerimden yola çıkarak uzak durulması gereken hisse senetlerinden bahsetmek istiyorum.
Hangi Hisse Senedi ve Sektörlerden Uzak Duralım
Futbol Hisselerinden Uzak Durun
Futbol, arkasında bir kar etme mantığı olmayan giderleri çok yüksek, riski büyük bir sektör. Bir otobüs dolusu futbolcu bir takımın sermayesini oluşturuyor. Sakatlıklar, trafik kazaları, şimdi de şike olayları gibi sebeplerden dolayı futbol takımları çok ciddi risk oluşturuyorlar. Ayrıca profesyonel bir yönetimden de şimdilik uzak gözüküyorlar.
Son 2-3 yıl içinde halka arz edilmiş hisselerin çoğundan uzak durun
Pegasus halka arzı dışında, son zamanlardaki halka arzlar, özellikle bir önceki SPK başkanı döneminde yapılan halka arzlar gerçekten çok sıkıntılı. Neredeyse mahalledeki bakkalı bile halka arz ettiler ve borsada bir sürü Amerikalıların junk dediği, hani bırakın yatırım yapmayı, kapısından içeri bile bakmamanız gereken bir çok şirket halka arz edildi. Bu şirketler gerçi çok ciddi değer kaybettiler borsada ama borsada genel bir kural vardır, düşen hisseler düşmeye devam eder çıkan hisseler de çıkmaya. Bu tür ne olduğu belirsiz şirketlere yatırım yapmak, akıntıya karşı kürek çekmeye benzer. Herkes para kazanırken siz en iyi ihtimal yerinizde sayarsınız. Aman sakın bu tür adını sanını bilmediğiniz şirketler 5’te birine düşmüş 10’da birine düşmüş filan deyip yatırım yapmaya kalkmayın.
Küçük Sermayeli Şirketlerden Uzak Durun
Piyasa değeri 100 milyon YTL’den daha düşük olan şirketlerden uzak durmak gerekli. Bu tür şirketlerden bazıları yüksek artış potansiyeli taşısa da sizi 1-2 yıl daha süründürebilir ve güçlü bir trendde psikolojiniz bozulup 1-2 sene hisseyi taşıyamadığınızdan dolayı da para para kazanamazsınız.
Teknoloji Şirketlerinden Uzak Durun
Sakın Amerikadaki Google, Facebook vb kanıp da Türkiye’deki teknoloji şirketlerine yatırım yapmayın. Türkiye doğası gereği finans, otomotiv, demir çelik gibi sektörlerde iyiyken Türkiye’deki hem yazılım alt yapısı, hem yazılıma verilen değer hem de patronların zihniyeti teknoloji sektörünün geleceğini en azından şu an için çok güçlü kılmıyor. Zaten teknoloji halka arzları da son 3-4 senedir olduğundan patronlar şirketlerini öyle ucuz fiyatlardan da halka arz etmediler.
2014’e girerken nasıl bir yatırım stratejisi
2014’e girerken Garanti Bankası, Vakıfbank gibi şirketlerden para kazanılır ama hani 1 e 5 1 e 10 kazanamazsınız. 1 e 5 1 e 10 için piyasa değeri 250 milyon TL- 1 milyar TL arasında olan ve büyüme potansiyeli yüksek şirketleri bulmalısınız. Ben şu anda Vestel, Banvit, Ayen, sağlık sektöründe biraz şartlar düzelirse Selçuk Ecza deposu dışında çok fazla aday göremiyorum.
Endeksle ilgili ön görüme gelince. Bankaların FK oranları şu anda 8 civarında. Benim ön görüm FK oranları 15'lere gelinceye kadar bir çıkış olur. Bu da bankalarda 1 e 2 gibi bir orana denk geliyor. Sonrasında da 90'lı yılların Japonyası gibi eski dinamizmimiz kalmaz 5-10 sene geldiğimiz o zirveleri geçemeyiz, ancak dalgalanması daha az bir borsa oluruz diye düşünüyorum. Ancak söylediğim 1 e 2'lik çıkış 2 senede sürebilir 5 sene de olabilir ancak benim beklentim 2 senelik bir çıkış olacağı yönünde...