Dolar/Yen paritesinde ki bir süredir devam eden yükselişin etkisi ne kadar devam edebilir ?
Öncelikle Japonya'dan gelen verilere baktığımızda ihracat 6.5 düşüşle 5.149 trilyon yen, İthalat 1.6 düşüşle 5.698 trilyon yen oldu. Ticaret açığı 549 milyar dolar olarak gerçekleşti. Beklenti 360 milyar dolar olacağı yönündeydi. Bu verilere neden olan faktör Euro bölgesi borç krizi ile birlikte yakın zaman da Çin ile yaşanan diplomatik kriz ve Çin ekonomisinde ki gerilemeyi gösterebiliriz. Çin'in ihracatında ki 11.6 gerilemeyle birlikte Asya ülkelerinde ki gerileme 4.7 oldu. Bununla birlikte Japonya'nın ihracatı son 3 yılın en düşük seviyesine geriledi. BOJ'dan görevliler 16 Aralıkta ki seçimlerde belirlenecek olan hükümetin Merkez Bankası'nın politikasının değişebileceğini ve sınırsız teşvik politikasına geçebileceğini belittiler. Dün ABD tarafından gelen olumlu konut başlangıçları verisi Temmuz 2008'den bu yana gerçekleşen en büyük artışı kaydetti. Bu gelişmeler ışığında yatırımcılar güvenli liman olan Yen'den çıkışlarını devam ettirdiler.
Teknik olarak göstergeler her ne kadar alışa doymuş olsalarda temel analiz bakımından, gelen haberlerle birlikte tekniğin ikinci plana itildiğini görüyoruz. Artık piyasa haberleri dikkate alıp göstergeleri erteliyor.Bir süre daha paritede yukarı yönlü hareketin olacağını düşünüyorum. Teknik seviyeler;
Destekler: 81.60-81.30-81.00-80.85
Dirençler: 82.30- 82.65-83.00-83.50