EUR/USD dün 1.2670 seviyesinin altına düşse de akşam saatlerinde toparlandı ve günü 1.2703'ten kapattı. Yeni güne yükseliş ile başlayan parite şu anda 1.2720 seviyesinde seyrediyor.
Düne baktığımızda Eurogrup'un Yunanistan konusunda vereceği karar hakkındaki beklentilerin pariteye etkisinin devam ettiğini gördük. EUR/USD, Avrupalı maliye bakanlarının Yunanistan'a ilave yardımın nasıl yapılacağı konusunda bir anlaşmaya varamaması üzerine baskı altına girdi.
Buna karşın, İspanyol tahvil faizlerinin kurtarma yardımı spekülasyonları sonrası düşmesi pariteye olumlu etki yaptı ve toparlanmada baş rolü oynadı.
ABD tarafında federal bütçe görüşmeleri ve mali uçurum endişelerini giderecek somut bir adım atılamaması nedeniyle olumsuz hava sürüyor. S&P 500 Endeksi'nin geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Barack Obama'nın yeniden seçilmesinin, Cumhuriyetçiler'in çoğunluk olduğu Temsilciler Meclisi'ndeki bütçe görüşmelerini zorlaştıracağı düşüncesiyle yüzde 2.4 düşmesi ve son 5 ayın en büyük kaybına işaret etmesi dikkat çekici.
Asya'da ise sınırlı da olsa yükselişlerin olduğunu görüyoruz.
Bugün veri trafiği açısından önceki iki güne göre, oldukça yoğun bir gün geçireceğiz. Euro Bölgesi Endüstriyel Üretim(12:00) ve ABD'de açıklanacak Çekirdek Perakende Satışları - Aylık (15:30) öne çıkacak olan veriler. Ayrıca saat 21:00 FOMC toplantı kayıtlarının izlenmesi de faydalı olacaktır.
EUR/USD'nin dün belirlediğim sınırlar dışına çıkamamış olması, yön tahminimizi zorlaştırırken; matematiksel analiz sonucu olarak paritenin bir satış baskısı altına girdiğini öngörüyorum. Ayrıca paritenin 1.2730 seviyesine birkaç kez yaklaşması ancak bir türlü kıramaması düşüş trendine dair işaretleri pekiştiriyor. 1.2690'ı aşağı doğru kırması halinde, 1.2600 hedeflenebilir ve 1.2690 yeni direnç noktası olarak karşımıza çıkabilir. Yukarıda ise ilk direnç noktası 1.2755...