FED faiz indirimi konuşulmaya başlayalı epey oldu ve bu o zamandan beri de fiyatlanıyor.
Hatta 93 binlerden 60 binlere de benzer senaryo ile indik ve tapering oldu da bitti sayılır ama gördüğünüz gibi yine de borsa 48 binlere değil, eski zirvesine göz dikmiş durumda.
Çünkü bilinen haberler gerçekleşinceye kadar habere göre satın alınmış ya da satılmış olur.
FED faizi artırdığında ise ilk şokla biraz satış olsa da sonrasında tam tersine alımlar gelecektir, piyasa o koşullara çoktan ayak uydurmuş olur o zaman.
Ama bu arada olan, panikle malını kaptıranlara olur tabii.
Borsanın realitesi gereği, olumsuz beklenti gerçekleştiğinde olumlu beklentiler satın alınmaya başlanır.
Ayrıca ABD'deki % 3-4 yıllık faizi burada bir haftada kazanan hiç bir akıllı yatırımcı, kalıcı olarak Gelişmekte Olan Piyasaları terk etmez.
Bu süreçte uzun vadeli yatırımcı; kurumsal, yatırımcı dostu, kârını düzenli olarak artıran hissede ise paniklemesine gerek yok, hisse sarsılsa da kolay kolay yıkılmaz.
Çünkü şirketinizin kârlılığı güzel ve bu kârı paylaşmasında sıkıntı yoksa güncel ekonomik koşullar gereği fiyat dalgalanmaları olsa da aslolan şirketinizin temel verileridir.
Teknik, temeli er geç takip edecektir.
Unutmayın ki borsada fevri hareket çoğunlukla zararla sonuçlanır.